Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 8,00 - 17,30    l    Piatok 8,00 - 16,30

Kontaktné šošovky – všetko čo ma zaujíma

Aký je rozdiel medzi šošovkami na jedno použitie a medzi kontaktnými šošovkami na opakované použitie?

Kontaktné šošovky na jedno použitie- jednodňové šošovky-môžete použiť jednorázovo-výhodné najmä pre prvonositeľov kontaktných šošoviek. Nepotrebujete roztok ani puzdro. Sú vyrobené len na jednorázové použitie, nie je odporúčané ich použiť viac ako jeden krát. Priepustnosť kyslíka cez jednodňové šošovky je vyššia.

Kontaktné šošovky na opakované použitie – aplikujú sa opakovane, rovnako ako pri jednodňových aj pri týchto šošovkách je potrebné dodržiavať  maximálnu dobu aplikácie.

Problémy s očami sú čoraz bežnejšie aj u malých detí. Odkedy je vhodné nosiť kontaktné šošovky?

Pri nosení kontaktných šošoviek u detí je potrebné brať do uváhy vek a teda schopnost aplikovať si šošovku ako aj dodržiavanie hygieny pri jej aplikácii . Zodpovedné dieťa vo veku od12 rokov by mohlo zvládnuť aplikáciu kontaktnej šošovky.

Existujú diagnózy, pri ktorých musia kontaktné šošovky nosiť aj novorodenci  napr. po operáciách vrodeného šedého zákalu. Taktiež v  prípade ťažkej tupozrakosti u detí je potrebné použitie kontaktnej šošovky.

Môže kontaktné šošovky nosiť aj človek, ktorý má astigmatizmus (cylinder)?

Pri refrakčnej chybe  akou je astigmatizmus je možné nosiť kontaktné šošovky.

Pred prvou aplikáciou  kontaktných šošoviek  je dôležité vyšetrenie očným lekárom, ako aj  poučenie o ich správnej aplikáciii v očnej ambulancii alebo v očnej optike.

Pri aplikovaní kontaktných šošoviek dochádza ku kontaktu s okom. Nehrozí očná infekcia?

Pri aplikácii kontaktných šošoviek je potrebné dodržiavať prísne hygienické opatrenia, ktoré by sa pacient mal dozvedieť pri prvom zaškolení o aplikácii kontaktných šošoviek. Pri zlej manipulácii s kontaktnými šošovkami a nedodržiavaním hygienických pokynov hrozia vážne očné infekcie, ktoré môžu  ohroziť zrak.

Ak chce človek kontaktné šošovky, mal by vedieť zakrivenie a priemer šošovky. Ako sa tieto informácie dozvie?

Všetky potrebné informácie o nosení, aplikácii ako aj hodnote kontaktných šošoviek t.j. dioptria a zakrivenie sa pacient dozvie po očnom vyšetrení v očnej ambulancii.

Z čoho sa kontaktné šošovky vyrábajú? Na akom princípe fungujú?

Najčastejšie používanými materiálmi na výrobu mäkkých kontaktných šošoviek sú hydrogélove a silikón hydrogélové kontaktné šošovky. Hydrogélové šošovky, sa vyrábajú  z hydrogélu, ktorý obsahuje vodu- sú jemné, ale horšie prepúšťajú kyslík,

silikón -hydrogélové šošovky- sa vyrábajú kombináciou hydrogélu a silikónu- majú lepšiu priepustnosť pre kyslík aj pri nižšom obsahu vody. Kontaktné šošovky fungujú na rovnakom princípe ako dioptrické okuliarové šošovky.

Pri akých všetkých aktivitách sa dajú kontaktné šošovky nosiť? Môže s nimi človek napr. plávať či sa sprchovať?

Kontaktné šošovky sú vhodné na bežné nosenie a samozrejme aj pri športoch.

Neodporúča sa kontakt s vodou napr. plávanie či sprchovanie.

Najnebezbečnejšie je hlavne kúpanie so šošovkami v stojatých vodách, kde prežívajú baktérie, vírusy, plesne a akantaméby. Práve akantaméby môžu spôsobiť vážny zápal rohovky, ktorý môže skončiť slepotou.

Ako sa treba o kontaktné šošovky starať?

Pri nosení a aplikácii kontaktných šošoviek je dôležité dodržiavanie hygienických návykov.

Pred každou aplikáciou šošoviek  si vždy dôkladne umyte ruky.

Pri mesačných šošovkách používať správne roztoky na to určené.

Pravidelne aspoň raz za mesiac si vymeniť puzdro. Na čistenie kontaktných šošoviek a púzdra nepoužívať vodu z vodovodu.

Existujú prípady, kedy je nosenie kontaktných šošoviek nevhodné?

Nevhodné je nosenie kontaktných šošoviek u ľudí so silnou alergiou, ktorá sa prejavuje pálením, slzením a rezaním očí. Nevhodné je u pacientov so zápalom spojovky a rohovky, poškodením epitelu rohovky.  Pri pacientoch so syndrómom suchého oka treba byť pri nosení kontaktných šošoviek opatrný.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*