Čo je Afakia?
Šošovka je číra oválna štruktúra umiestnená za dúhovkou a zrenicou. Jej funkciou je sústreďovanie svetelných lúčov na sietnicu, vďaka čomu dokáže oko zaostriť a videnie nie je rozmazané. Afakia je stav, kedy v jednom alebo v oboch očiach šošovka absentuje. Môže byť vrodená alebo ju ľudia získajú v priebehu života po operácii alebo úraze. Tento stav je najčastejší u dospelých so šedým zákalom (katarakt), ale môže postihnúť aj dojčatá a deti.
Korekcia afakie je náročná problematika. Je však hneď niekoľko spôsobov, ako môže byť riešená, kedy sa berie do úvahy vek dieťaťa, či ide o afakiu jedno- alebo obojstrannú či aké veľké je riziko amblyopizácie (tupozrakosti) oka.
Príznaky
Pri chýbajúcej šošovke (afakii) mávajú ľudia najčastejšie:
- rozmazané videnie,
- ďalekozrakosť (hyperopia) alebo problémy s videním vecí zblízka,
- problémy so zaostrením na predmety,
- zmeny vo farebnom videní, kedy sa farby zdajú vyblednuté,
Vo všeobecnosti sa ako jasný príznak prejavuje zníženie schopnosti zaostriť na objekt, keď sa naša vzdialenosť od neho mení. Inými slovami, oči bez šošoviek strácajú schopnosť prispôsobovať sa alebo meniť ohnisko medzi vzdialenosťami.
Už skôr dôsledkom afakie môže byť tiež iridodenézu alebo „chvejúcu sa“ dúhovka, keď pohybujete očami.
Príčiny
Hoci sa to stáva výnimočne, niektoré deti sa môžu narodiť bez jednej či oboch šošoviek. Väčšinou je afakia následkom zranenia či operácie kataraktu (šedého zákalu).
Vrodená afakia
Očná šošovka sa plodu začína vyvíjať už v treťom týždni tehotenstva. V niektorých prípadoch sa však vytvoriť nemusí alebo ju telo absorbuje krátko po narodení.
Vrodená afakia je zriedkavá anomália, ktorá môže byť spojená s inými očnými poruchami. Rozdeľujeme ju do dvoch foriem:
- Primárna afakia: Vzniká v dôsledku genetickej mutácie alebo problémov počas vývoja, kedy sa dieťa narodí už bez šošovky. Pridružiť sa k tomu môže mikroftalmia, absencia dúhovky, aplázia predného segmentu a sklerokornea (keď sa rohovka spája so bielkom).
- Sekundárna afákia: Vyskytuje sa v prípadoch, keď telo absorbuje šošovku pred narodením. Niektoré z týchto prípadov sú spojené s vrodeným syndrómom rubeoly (spôsobeným infekciou matky vírusom rubeoly počas tehotenstva).[1]
Traumatická afakia
Pacienti môžu tiež dostať afakiu po poranení alebo prasknutí očnej buľvy. Vážne zranenie tváre môže poškodiť šošovku alebo spôsobiť jej oddelenie vo vnútri oka. Tento typ afakie je známy ako traumatická afakia.
Operácia kataraktu
Šedý zákal je zakalenie očnej šošovky spôsobené proteínmi, ktoré sa zhlukujú na šošovke, čo má tendenciu sa stávať s vekom. Oko nedokáže zaostriť svetlo rovnakým spôsobom a vedie k rozmazanému videniu alebo inej strate zraku. Väčšina ľudí čaká s operáciou až dovtedy, kým zákal spôsobí dostatočnú stratu zraku. Počas zákroku sa šošovka vo väčšine prípadov odstráni a nahradí umelým implantátom.Mnohé dojčatá a niektoré staršie deti sú po odstránení zakalenej šošovky ponechané bez vnútroočnej šošovky.
Hoci je to bežné u starších dospelých, niektoré deti sa vďaka genetike alebo vystaveniu určitým chorobám, ako sú napríklad ovčie kiahne, môžu narodiť s vrodeným šedým zákalom a operáciu musia podstúpiť ideálne ešte pred prvým mesiacom.
Ak máte vy alebo vaše dieťa príznaky šedého zákalu, neodkladne kontaktujte svojho oftalmológa, aby mohol vylúčiť akékoľvek iné očné problémy.
Diagnóza
Diagnóza vrodenej afakie je častokrát výzvou. V niektorých prípadoch môže byť zistená ultrazvukom, prenatálna ultrazvuková diagnostika afakie je však náročná a často si vyžaduje genetickú štúdiu karyotypu (súbor chromozómov osoby).
U dospelých a starších detí je afakia diagnostikovaná počas komplexného oftalmologického vyšetrenia. Lekár môže okrem šošovky preskúmať aj dúhovku, rohovku a sietnicu. Na detekciu afakie počas očného vyšetrenia sa používa jasné svetlo a mikroskop (tzv. štrbinová lampa).
Liečba
Či už v prípade malých detí alebo dospievajúcich či dospelých, zvyčajne býva pacientom odporúčaný chirurgický zákrok ako najúčinnejší spôsob liečby afakie. Poškodená alebo chýbajúca šošovka sa nahradí umelou šošovkou vyrobenou zo silikónu, akrylu alebo inej plastovej kompozície. Sú tiež potiahnuté špeciálnym materiálom, ktorý pomáha chrániť oči pred UV žiarením. Veľmi však záleží na veku.
Liečba afakie u dospelých
Keď je afakia spôsobená šedým zákalom alebo poranením oka, lekár pri operácii odstráni poškodenú šošovku a implantuje umelú. Vykonávaná je v lokálnej anestéze a trvá približne jednu hodinu. V prípade poškodenia oboch očí sa šošovky odstraňujú naraz. Po operácii je odporúčané nosiť kontaktné šošovky alebo okuliare, aby sa zlepšilo videnie. Špeciálne afakické kontaktné šošovky môžu pacienti nosiť ešte pred výmenou poškodenej šošovky.
Liečba afakie u detí
Pri vrodenej afakii odporúča Americká akadémia pediatrov operáciu ešte pred prvým mesiacom života.(2) Podstúpiť operáciu čo najskôr je dôležité, pretože oči sa u malých detí stále a veľmi rýchlo vyvíjajú a nezrelý zrakový systém u malých detí ich vystavuje riziku vzniku amblyopie (tzv. lenivé oko). Ktorá môže byť nezvratná. Po operácii nosia detičky okuliare alebo špeciálne kontaktné šošovky, v ktorých môžu spať a nosiť ich dlhú dobu. Dôležité sú najmä na to, aby sa mohla začať formovať zraková dráha do mozgu. K očnému lekárovi treba poctivo a často chodievať na kontroly a keď dosiahnu 1.rok života, môžu podstúpiť implantáciu umelej šošovky. Následne sa očné vyšetrenia vykonávajú každý jeden až dva roky počas celého života.
Okuliare môžu afakiu zlepšiť, ale najefektívnejšie sú, keď šošovky chýbajú v oboch očiach. Už sa však nepoužívajú tak často ako v minulosti, pretože okuliarové šošovky sú v tomto prípade veľmi hrubé a ťažké. A hoci sú okuliare veľkou pomôckou, môžu spôsobiť skreslenie obrazu, prizmatické efekty a iné ťažkosti spôsobujúce menej dokonalé videnie. V takom prípade sú riešením práve kontaktné šošovky, ktoré tieto účinky eliminujú. Pri liečbe afakie u detí sú uprednostňované práve kontaktné šošovky. Hlavná výhoda je, že ich sila môže byť jednoducho upravená podľa toho, ako oko dieťaťu rastie.
Je dôležité, aby nielen šošovky správne sedeli a bola vykonávaná správna starostlivosť a hygiena. V opačnom prípade môžu vzniknúť problémy.
Komplikácie
Väčšina ľudí sa po operácii zotaví ľahko, no existuje niekoľko možných komplikácií.
- Afakický glaukóm
Akákoľvek operácia oka môže zvýšiť riziko vzniku glaukómu. V sklovci (číry gél vypĺňajúci priestor medzi šošovkou a sietnicou) sa počas afakie vytvárajú zložité mechanické a biochemické zmeny. Presný mechanizmus vzniku glaukómu pri afakii nie je však úplne známy. Pacienti môžu získať glaukóm po operácii sivého zákalu dokonca aj niekoľko rokov po zákroku. Stáva sa to v dôsledku zmien očného tlaku, čo vedie k poškodeniu zrakového nervu. Ak sa glaukóm nelieči, môže viesť až k strate zraku. Predísť sa tomu jednoducho pravidelnými očnými vyšetreniami na kontrolu glaukómu.
- Oddelenie sietnice
Po operácii katarakty sa oddelenie sietnice vyskytuje až u 3,6 % pacientov a riziko je vyššie u mladých krátkozrakých pacientov.(1) Pacient má vtedy pocit, akoby mal na oku tieň podobný záclone. Iné príznaky sú škvrny alebo záblesky svetla, strata periférneho (bočného) videnia, či farbosleposť. Bez včasnej liečby môže tento stav viesť k úplnej slepote, preto je v prípade podozrenia nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
- Oddelenie sklovca
Okrem oddelenia sietnice môže dôjsť aj k oddeleniu sklovca, ktorý je k nej pripojený. Zvyčajne to nespôsobuje žiadne problémy, niekedy však sklovec ťahá sietnicu tak silno, až vytvára dieru alebo oddelenie sietnice. Príznaky sú najmä pavučinové škvrny vo videní a záblesky svetla v periférnom videní.
Prognóza
Afakia je liečiteľná a má mimoriadne priaznivú prognózu, ak je riešená chirurgickým zákrokom. Priebeh je samozrejme individuálny, avšak väčšina pacientov s implantovanou (t.j.vnútroočnou) šošovkou nemá problémy a nepotrebujú v priebehu celého života ani pristúpiť k jej výmene. Dôležité je len nepodceňovať časté očné vyšetrenia, aby sa predišlo prípadným komplikáciám.
Zhrnutie
Afakia je stav chýbajúcej jednej alebo oboch očných šošoviek. Liečba väčšiny prípadov tohto stavu spočíva v chirurgickom zákroku. Pacienti však musia pravidelne navštevovať svojho očného lekára, aby sa vyhli potenciálnym problémom. Pri vrodenej afakii zohrávajú kľúčovú úlohu pri liečbe a rozvoji zraku dieťaťa jeho rodičia. Úspešná liečba totiž nespočíva len v operácii, ale aj v pravidelných očných vyšetreniach a správnom používaní okuliarov a kontaktných šošoviek.
Zdroje:
- https://www.verywellhealth.com/aphakia-overview-5113346
- https://www.healthline.com/health/eye-health/aphakia
- https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-aphakia#:~:text=Aphakia%20means%20not%20having%20a,focus%20and%20vision%20is%20blurry.