Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

AKO SA STARAŤ O OKULIARE

Okuliare sú neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Či už ich nosiť musíme, lebo potrebujeme doladiť dioptrie, alebo chceme, aby sme sa chránili pred slnkom, všetky potrebujú, aby sme s nimi zaobchádzali čo najpozornejšie. Len keď sa budeme o ne náležite starať, dlho nám vydržia a poslúžia.

Určite sa vám stáva, že sa vám okuliare povaľujú všade možne, v kabelke, v aute, v kancelárii, doma, na gauči a keď ich skutočne potrebujete, poriadne cez ne ani nevidíte. Ako sa však správne starať o svoje okuliare, sklá aj rámy, aby vydržali čo najdlhšie, ideálne ako nové?

LEN SI ICH SEM POLOŽÍM…

Keď hovoríme o okuliaroch, najmä tie dioptrické a obzvlášť tie “na blízko”, nasadzujeme a  skladáme nespočetnekrát z nosa a nasadzujeme späť. A preto:

  1. Jednoduchá zásada číslo jeden je, aby sme ich brali šetrne. A to rovno do oboch rúk, aby záťaž na oboch stranách bola rovnomerne vyvážená.
  2. Nikdy okuliare nepokladáme sklom či plastom priamo na plochu. Ľahko sa môže stať, že sa poškriabu. Ideálne je nosiť si sebou špeciálne puzdro, ktoré bude naše okuliare chrániť, keď ich už na očiach nechceme alebo nepotrebujeme. V prípade, že nám puzdro chýba, je vhodné vytvoriť si jedno miesto, kam ich budeme pravidelne odkladať, aby boli po ruke a zároveň sa nerozbili.
  3. Okuliare sa nesmú podkladať tam, kde je veľký žiar, aby sa nezdeformovali. Takým miestom je napríklad palubná doska auta v lete, stôl blízko ohniska či krb.

POČKAJ, UTRIEM SI ICH DO TRIČKA…

K pravidelnej starostlivosti o okuliare patrí ich čistenie. Akékoľvek okuliare nosíme, je prakticky nemožné, aby sa nezašpinili či nezamastili. V takej situácii sa načrtá rýchle a praktické riešenie – tričko či papierová vreckovka. Toto hoci praktické a účinné čistenie nám však vydrží len dovtedy, kým na sklách nezaregistrujeme aj voľným okom škrabance, ktoré na nich vznikli práve vplyvom nevhodného čistenia. Preto nosme vždy so sebou špeciálnu handričku s mikrovláknami, ktorá je na to určená.

A ako je to s dlhodobým čistením? Pokiaľ nemáte špeciálnu ultrazvukovú čističku ako majú v optike, nezúfajte. Teplá voda a obyčajný saponát, prípadne aj tekuté mydlo vám postačia, aby ste sa o svoje okuliare postarali. Okuliare namydlíme a následne podržíme pod prúdom teplej vody, až kým sa bublinky úplne nevymyjú. Existujú aj typy rámov, pri ktorých sa kvapky vody jednoducho vyparia a netreba ich už sušiť.

Na čo však treba dávať veľký pozor sú agresívne chemikálie. Tým sa treba za každých okolností vyhnúť, pretože hrozí poleptanie, poškriabanie či ďalšie poškodenie. Niekedy je menej viac, a preto ak máte pocit, že špina nejde dole ani po saponáte, nerobte nič, čo by mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku. V očných optikách a špecializovaných predajniach nájdete najrôznejšie vhodné čistiace prípravky. V optike vám pomôžu aj s drobnými opravami, ako napríklad utiahnuť uvoľnenú skrutku na ráme.

Voda a okuliare nie sú teda nepriatelia. Ako je to však so slanou vodou? Pred morskou soľou treba okuliare jednoznačne chrániť. Než vstúpite do more či inej slanej vody, nechajte ich v pokoji odpočívať na bezpečnom mieste. Soľ pozostáva z malých kryštálikov, ktoré vaše okuliare ľahko poškriabu.

Keď si to zhrnieme, nikdy z okuliarov neodstraňujme nečistoty nasucho, aby sa nepoškriabali. Umývajme ich pod vlažnou tečúcou vodou a k usušení použime čistú mikrovláknovú utierku, ktorú v prípade straty vieme zohnať poľahky aj v každej optike.

ČO BY SOM SO SVOJIMI OKULIARMI MAL ČI NEMAL ROBIŤ?         

Používaním sa každá vec postupne opotrebuje. Čo nám môže pomôcť?

  1. Zverte opravu odborníkom.

Netreba byť kutilom a pokúšať sa opraviť aj svoje okuliare, pokiaľ sa na nich niečo uvoľní alebo poškodí. Odborníci v optike presne vedia, čo majú robiť, disponujú potrebným vybavením a vaše okuliare nepoškodia. Určite nebude na škodu mať v rezerve jedny náhradné okuliare, ak by potrebovali náročnejšiu opravu.

  1. Nepoužívané okuliare patria do puzdra.

Opäť treba pripomenúť, že keď okuliare nenosíte, vždy ich uchovávajte v špeciálnom puzdre. Vyhnete sa tak mechanickému poškodeniu a zároveň znížite možnosť, že by sa vám mohli napríklad stratiť. Okuliare voľne nosené v kabelke alebo vo vrecku s ostatnými vecami sú ľahkým kandidátom na stratu alebo dokonca obeťou našej nepozornosti pri sadaní.

  1. Pri nasadzovaní a skladaní používajte obidve ruky.

Okuliare, ktoré skladáme jednou rukou z nosa majú väčšiu tendenciu roztiahnuť sa na jednej strane. Na tvári už nebudú potom sedieť tak, ako majú, čo spôsobí horšie videnie, a teda strácajú svoj prvotný zmysel.

  1. Pozor na vysoké teploty!

Svoje dioptrické okuliare chráňte aj pred vysokými teplotami. Veľkým nepriateľom sú im sauny, rozhorúčená prístrojová doska auta, aj horúci kúpeľ môže okuliare značne poškodiť. Nenávratne sa totiž naruší antireflexná vrstva na okuliarových šošovkách, ktorým sa dá pomôcť už len ich výmenou.

 

Veríme, že teraz už s určitosťou viete, ako sa správne starať o svoje okuliare tak, aby sa neničili a vydržali vo výbornom stave čo najdlhšie. Ak chcete vedieť, ako sa starať o kontaktné šošovky, o tých sa dozviete v našom ďalšom blogu, čo robiť a nerobiť s nimi počas koronavírusu.