Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

ŠOŠOVKY NAŠE KAŽDODENNÉ

Potrebujete namiesto okuliarov praktickejšie riešenie pre vašu zrakovú chybu? Kontaktné šošovky fungujú na rovnakom princípe ako dioptrické okuliarové šošovky a hoci ich nemôžu úplne nahradiť, kontaktné sú šošovky pre svojich nositeľov častokrát absolútne nenahraditeľné.

Bol to Lenardo da Vinci, kto mal takmer pred 500 rokmi myšlienku, ako doplniť optický systém oka. Prvý prototyp šošoviek vyrobila firma Zeiss, ktorá vytvorila tvrdé šošovky kombináciou sklenených a plastických materiálov. Prevratnými sa stali prvé mäkké kontaktné šošovky akademika Otta Wichterleho, ktorý v roku 1953 vynašiel mäkkú gélovú hmotu. Na nej sa tvorili usadeniny z bielkovína tukov, čo priviedlo výrobcu k výrobe- šošoviek na plánovanú výmenu dennú alebo dvojtýždňovú (známe ako disposable). Najčastejšie používanými materiálmi na výrobu mäkkých kontaktných šošoviek je hydrogél, ktorý obsahuje vodu – šošovky sú vďaka nemu jemné, ale horšie prepúšťajú kyslík. Silikón-hydrogélové šošovky sa vyrábajú kombináciou hydrogélu a silikónu – tieto majú lepšiu priepustnosť pre kyslík aj pri nižšom obsahu vody.

Mäkké šošovky sa prispôsobujú rohovke, preto treba pri výbere tých správnych sledovať dva kroky: tvar a aplikáciu. Keďže majú kontaktné šošovky niekoľko parametrov, musia sa tieto merať presne na oku a skúšať aspoň 2-3 týždne. Pokiaľ je po následnej kontrole spokojný očný lekár aj pacient, ďalšie kontroly sú už len v polročných intervaloch. Všetky potrebné informácie o nosení, aplikácii a hodnote kontaktných šošoviek (dioptria, priemer a zakrivenie) sa pacient dozvie po očnom vyšetrení v očnej ambulancii.

Aký je rozdiel medzi kontaktnými šošovkami na jedno použitie a tými na opakované použitie? Jednodňové kontaktné šošovky môžete použiť len raz, vtedy sú vhodné najmä pre prvonositeľov kontaktných šošoviek. Nepotrebujete roztok ani puzdro a zistíte, či vám vyhovujú. Priepustnosť kyslíka je vyššia ako pri viacdňových. Kontaktné šošovky na opakované použitie môžete aplikovať opakovane, avšak musíte si tiež sledovať  maximálnu dobu aplikácie.

Stáva sa bežným, že problémy s očami sú čoraz obvyklejšie aj u malých detí. Kedy je však vhodné, aby kontaktné šošovky nosili už aj malí pacienti? Existujú diagnózy, pri ktorých musia kontaktné šošovky nosiť aj novorodenci, ako napríklad po operáciách vrodeného šedého zákalu. Taktiež v  prípade ťažkej tupozrakosti je potrebné použitie kontaktnej šošovky aj u detí. Detskí oční lekári berú pri odporúčaní nosenia kontaktných šošoviek do úvahy vek a s ním schopnosť aplikovať si šošovku.  Zodpovedné dieťa vo veku od 12 rokov by už mohlo zavedenie zvládnuť a zároveň dbať na nevyhnutné dodržiavanie hygieny.

Ako je to s ľuďmi, ktorí majú astigmatizmus (cylinder)? Pri refrakčnej chybe (prispôsobivosti očnej šošovky), akou astigmatizmus je, je možné nosiť kontaktné šošovky. Pred ich prvou aplikáciou  je dôležité vyšetrenie očným lekárom, a taktiež poučenie o ich správnej aplikácii v očnej ambulancii alebo v očnej optike.

Pri aplikovaní kontaktných šošoviek dochádza ku kontaktu s okom, preto je na mieste strach z očnej infekcie. Pri zavádzaní šošoviek je potrebné dodržiavať prísne hygienické opatrenia, ktoré by sa pacient mal dozvedieť pri prvom zaškolení. Zlá manipulácia s kontaktnými šošovkami a nedodržiavanie hygienických pokynov dávajú priestor k vzniku vážnych očných infekcií, ktoré môžu  ohroziť zrak.

Kedy sa vlastne dajú kontaktné šošovky nosiť? Môžeme s nimi napríklad plávať či sprchovať sa? Dobrá správa – kontaktné šošovky sú vhodné na bežné nosenie a samozrejme aj pri športoch. Kontakt s vodou (napr. plávanie či sprchovanie) sa neodporúča, najnebezbečnejšie je hlavne kúpanie so šošovkami v stojatých vodách, kde prežívajú baktérie, vírusy, plesne a akantaméby. Práve akantaméby môžu spôsobiť vážny zápal rohovky, ktorý môže skončiť slepotou.

O kontaktné šošovky sa treba starať! Pri ich aplikácii a nosení je dôležité dodržiavanie hygienických návykov:

  • Pred každou aplikáciou šošoviek si vždy dôkladne umyte ruky.
  • Pri mesačných šošovkách používajte správne roztoky na to určené.
  • Pravidelne aspoň raz za mesiac si vymeňte puzdro.
  • Na čistenie kontaktných šošoviek a puzdra nepoužívajte vodu z vodovodu.

Sú aj prípady, kedy je nosenie kontaktných šošoviek nevhodné. Nežiaduce je u ľudí so silnou alergiou, ktorá sa prejavuje pálením, slzením a rezaním očí, a ani u pacientov so zápalom spojovky a rohovky, alebo poškodením epitelu rohovky.  Pri pacientoch so syndrómom suchého oka treba byť pri nosení kontaktných šošoviek opatrný.

V našom centre si vyberiete z tvrdých i mäkkých šošoviek, vyrobených z rôznych materiálov, široký výber uspokojí i náročného pacienta, či pacienta s tvrdými kontaktnými šošovkami, ktorý si vyžaduje individuálny prístup. Nájsť ich môžete už aj na našom e-shope.