Strabizmus a detsky pacient
- 12. Októbra 2020
- MUDr. Marianna Bryndzová
Zrak je naším najdôležitejším zmyslom, pomocou očí vnímame až 90 % informácií v podobe svetla, farby, tvarov, kontrastu, či hĺbky. Aj za pomoci zraku sa ďalej vyvíjajú reč a myslenie. 4-6% detí má však so zrakom problém, a to najčastejšie už v skorom veku 2-4 rokov, vyskytuje sa však aj u novorodencov do 6.mesiaca od narodenia.
Čo je strabizmus?
Škúlenie alebo strabizmus je porucha paralelného postavenia očných gulí. Pomenovanie pochádza z gréckeho slova „strabismos“, čo doslova znamená „škúliaci, uchýlený alebo šikmo pozerajúci na niečo“. V medicínskej terminológii sa používa aj výraz „heterotropia“ alebo „tropia“.
6 okohybných svalov zabezpečuje rovnobežné postavenie očí. Jeden sval posúva oko doprava a jeden sval doľava, ďalšie štyri svaly pohybujú okom nahor, nadol a šikmo. Spoluprácou všetkých svalov získavajú oči možnosť zamerať sa na jeden obraz a zároveň sa zabezpečuje perfektné zladenie očí pri pohyboch do všetkých smerov. Porušením nervov, ktoré svaly v sebe nesú, nastáva aj porucha v hybnosti svalov, čím dochádza k vzniku škúlenia.
Pri strabizme alebo inom ochorení u detí môže nastať situácia, keď na sietnicu dopadne neostrý obraz, čo spôsobí, že dieťa obraz z horšie vidiaceho oka nevidí, a teda ho nevníma. Ak tento stav trvá dlho, dochádza k poklesu zrakovej ostrosti a vzniká amblyopia, nazývaná tiež tupozrakosť (alebo aj „lenivé oko“). Našťastie sa však väčšinou dá vhodnou liečbou upraviť. Keď sa však amblyopia nelieči do veku 8 rokov, zrakové postihnutie sa stáva trvalým. Preto je dôležité diagnostikovať strabizmus a amblyopiu očným lekárom čo najskôr.
Rozoznávame dve formy škúlenia, manifestné – viditeľné (stále) a latentné, ktoré je viditeľné iba občas a môže sa objaviť pri chorobe, vyšetrení, únave a podobne. Ďalej sa rozdeľuje podľa viacerých kritérií, ako napríklad podľa typu úchylky, „súbežnosti“ alebo laterality (kedy škúli iba jedno oko, alebo sa oči striedajú). Jedno alebo obidve oči dieťaťa sa môžu otáčať dovnútra (esotropia), smerom von (exotropia), nahor (hypertropia) alebo dole (hypotropia).
Ako sa strabizmus u detí určuje a lieči?
Včasné odhalenie a liečba môžu zabrániť trvalému zhoršeniu zraku. Očné vyšetrenie sa odporúča všetkým deťom do troch rokov. Na stanovenie správnej diagnózy je nevyhnuté komplexné vyšetrenie dieťaťa, keď očný lekár vyšetrí zrakovú ostrosť, postavenie očí a prípadne spraví iné oftalmologické vyšetrenia. Kompletné strabologické vyšetrenie je základom na posúdenie typu strabizmu a na ďalší postup a určenie liečby. Využíva sa pri tom stroj zvaný synoptofor.
Pri liečbe strabizmu u detí je dôležité určenie správnej korekcie a jej nosenie. Úspešnosť závisí jednoznačne od spolupráce rodičov a dieťaťa. Zväčša ide o okuliarovú korekciu, ktorá úplne alebo čiastočne odstráni úchylku a dosiahne sa rovnobežné postavenie očí.
V prípade, že po úplnom doladení u pacienta ostáva časť úchylky, pristupuje sa k ďalšiemu kroku – chirurgickej liečbe pacienta. Cieľom chirurgického riešenia strabizmu je dosiahnuť paralelné postavenie očí do diaľky aj do blízka, a tým umožniť jednoduché videnie. Vek, v ktorom pristupujeme k operačnému zákroku, závisí od typu strabizmu a jeho vzniku a predchádzajúcej liečby pacienta. Operáciou strabizmu sa však liečba nekončí, pacient sa následne dlhodobo oftalmologicky monitoruje.
Ako môžeme dieťaťu so strabizmom pomôcť aj doma?
Ideálna situácia nastane, keď má dieťa možnosť navštevovať ortoptistu. Stretnutia však môžu zaťažiť rodinný rozpočet, a preto rodičia skúšajú aj iné cesty. Jednou takou cestou je aplikácia v tablete. Po konzultácii s ortoptistom alebo očným lekárom si môžu rodičia do tabletu stiahnuť program, ktorý formou hry pomáha deťom trénovať choré očká. Hovoríme o aplikácii, ktorá simuluje elektromechanické zariadenie CAM, jedno z najpoužívanějších zariadení pri liečbe tupozrakosti. Systém ANNA je jednoduchý na obsluhu a používanie a je stále k dispozícii aj na cestách či pobytoch mimo domu.
Nezanedbávajte starostlivosť o svoje oči ani oči svojich detí a pri akomkoľvek podozrení pre istotu absolvujte vyšetrenie očným lekárom.
Autor: MUDr. Marianna Bryndzová
Zdroj titulného obrázku: http://drcormosofta.ro/strabismul/