Lens Optik De Rossi s.r.o.

Ako si vybrať Okuliare

Dioptrické okuliare nám slúžia ako korekčná pomôcka pri zrakových chybách, ale častokrát plnia okrem tejto hlavnej funkcie aj úlohu módneho doplnku. Pri správnom výbere rámu, ktorý nám sadne, by sme však mali v prvom rade myslieť na to, aké dioptrie potrebujeme, kam okuliare nosíme, či ako často ich skladáme.

Rozhodli ste sa pre nové okuliare, ale neviete, či sa zamerať pri výbere skôr na hranatý tvar alebo by vám možno viac sedeli „lenonovky“? Správne zvolený okuliarový rám by mal podčiarknuť váš vzhľad a tiež zodpovedať vášmu životnému štýlu. V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ktoré faktory je potrebné pri výbere zvážiť, ako napríklad veľkosť rámu, tvar tváre či materiál, ktorý je podstatný najmä pre alergikov. A samozrejme aj poradíme, ktorý štýl by mohol pasovať práve vám. 😉

  1. Dioptrie

Veľkosť dioptrií, ktoré potrebujete na korekciu svojho zraku by mala byť do úvahy braná ako prvý faktor. Pokiaľ je hodnota dioptrií nižšia, vhodnejšie sú rámy s menšími očnicami (predná časť rámu, do ktorej sa vkladajú okuliarové šošovky), vďaka čomu vám môžeme vybrať čo najmenší priemer okuliarového skla – a tým aj minimalizovať jeho stredovú hrúbku.

Naopak pri vyšších mínusových hodnotách dioptrií je napríklad vhodné zvoliť plastový rám, ktorého očnice sú širšie a skryjú väčšiu časť hrúbky okuliarového skla, ktorá je pri vyšších dioptriách širšia.

 

Pre vyššie plusové dioptrie (viac ako + 3,5), voľte rám s čo najmenšou očnicou. Pokiaľ sú očnice veľké, silná stredová časť šošovky je v okuliarovej obrube tiež veľká a nepôsobí esteticky dobre, vytvára efekt veľkých očí. Pre vyššie dioptrie je samozrejme lepšie voliť stenčené šošovky.

 

Ak vyberiete zle veľkosť rámu, môžu okuliare padať alebo naopak tlačiť v spánkoch.

 

 

  1. Druh a materiál rámu

Práve materiál rámu vašich vysnívaných okuliarov je dôležitý, pokiaľ ste alergik. Okuliarové rámy sa vyrábajú z rôznych materiálov: z plastu, titánu, ocele či iných kovov. V prípade alergie na kov je vhodný titán, kov bez prímesi niklu (najčastejšia zložka kovu, ktorá spôsobuje alergiu), rámy s plastovými stranicami alebo celoplastový rám. Vyskytujú sa aj alergie na zmäkčovadlá v plastoch, v tom prípade je vhodný rám kovový. Proti plastovým má kovový rám výhodu, že je pevnejší a odolnejší a má nastaviteľné sedielka.

 

 

Pri rozhodovaní o materiáli rámov je dôležité mať na pamäti najmä to, ako často budete okuliare nosiť, skladať, či s nimi inak manipulovať. Vybrať si, ktoré by vám sedeli viac, si môžete z troch základných druhov lemovania:

  1. Rámy s očnicami – po celom obvode okuliarovej šošovky sa nachádza rám očnice, ktorý ju pekne obkresľuje.

„Celorámy“ zabezpečujú okuliarom najväčšiu ochranu skiel a sú najistejšie pri častej manipulácii (napr. slnečné okuliare či okuliare na čítanie), no môžu sa zdať niekedy ťažšie. Niekomu nemusí vyhovovať ich nápadnosť či ohraničenie zorného poľa a iným zvýraznenie naopak padne vhod.   

 

  1. Polorámy – očnica lemuje okuliarovú šošovku len zvrchu (prípadne len zospodu) a dodáva okuliarom akýsi dojem dýchateľnosti.

Tento kompromis medzi celorámom a rámom bez očnice majú radi najmä tí, ktorí preferujú menšiu nápadnosť, nižšiu váhu, ale stále dostatočnú pevnosť. Nevýhodou však je, že spodný (alebo vrchný) okraj šošovky nie je chránený. Vhodné sú preto v prípadoch, ak okuliare nosíte stále a skladáte ich menej často.

 

  1. Rámy bez očníc – sú veľmi elegantné, jemné, ľahké, nenápadné.

Okuliarové šošovky tvoria spojovací článok medzi stranicami a sedielkom, ktoré sú pripevnené pomocou navŕtaných skrutiek. Tento typ rámu je veľmi krehký, treba ho skladať oboma rukami a ukladať do tvrdého puzdra. Ideálne sú v prípadoch, keď je ich skladanie skôr výnimočné, napr. pred spaním.

 

Pri ktoromkoľvek type okuliarov by na ich šošovkách nemali chýbať povrchové úpravy – tvrdenie a antireflex. Viac detailov nájdete v našom ďalšom blogu o okuliaroch.

 

  1. Farba rámu

Ďalším neodmysliteľným faktorom pri výbere rámov okuliarov je ich farba. Výber na trhu je skutočne široký, aj naša optika ponúka od úplne priehľadných až po celočierne, od jednofarebných až po najrôznejšie vzory. Ako si vybrať? V prvom rade musíte mať opäť jasnú predstavu, na aký účel budete okuliare používať.

  1. Výstrednosť je príťažlivá, lákavá, no môže vás prestať baviť a pravdepodobne sa nebude hodiť k čomukoľvek. Ak sú pre vás okuliare však módny doplnok, určite skúste aj extravagantné farby, ktoré vašu tvár rozsvietia.
  2. Ak si okuliare kupujete na pravidelné nosenie na dlhšie obdobie, je lepšie farebnosť kombinovať aj so šatníkom. Ak v tom svojom nachádzate nejakú prevažujúcu farbu, rám by mal byť ideálne v rovnakej farbe alebo farbe, ktorá sa k nej bude hodiť a dopĺňať ju. Príkladom je modrý rám k oranžovému svetru, fialový rám k žltej blúzke či výrazná červená, ktorá dokonale dopĺňa zelený odev.

 

Správne zvolená farba môže byť však naviazaná aj na farbu vašej pokožky, vlasov či očí.  

  1. Ak je vaša pokožka jemne žltá až zlatistá, máte modré oči, blond až ryšavé vlasy, pristanú vám odtiene so šedou farbou (šedomodrá, šedá, vínová, smaragdovo zelená, staroružová alebo fialková).
  2. Vaša pleť je ružová alebo olivová, oči aj vlasy hnedé či čierne, podobáte sa typom na Snehulienku alebo sa vás pýtajú, či pochádzate zo Španielska? Potom sú pre vás vhodné všetky jasné, studené farby a výrazné farebné kontrasty (jedľová zeleň, sýto červená, kráľovská modrá, citrónovo žltá, vínová, biela, ale aj čierna).
  3. Ostro oranžová farba pristane ľuďom so svetlou slonovinovou, béžovou až broskyňovou pleťou. Vhodné sú farby jesenného lístia (olivová, khaki, hrdzavo-hnedá, žltá, béžová aj piesková).
  4. Takzvaný jarný typ sú ľudia so svetlou pleťou so zlatistým nádychom. Ak ste sa našli v tomto type, vyberajte si medzi svetlými až stredne tmavými farbami so žltým podtónom (marhuľová, zlato-béžová, hráškovo zelená, koralová alebo zlatohnedá).

 

  1. Koreň nosa

Po technických parametroch treba zvážiť aj tie biologické. Či máte malý noštek, oválnu tvár alebo ste výrazný typ človeka, to všetko by sa malo pretaviť do okuliarov, ktoré vám dokonale sadnú.

 

Veľkosť a tvar koreňa nosa je nezanedbateľný ukazovateľ pri výbere rámu. Pri kovových rámoch je to jednoduchšie, pretože majú nastaviteľné sedielka, ktoré je možné individuálne upraviť. Pri plastových rámoch už táto možnosť nie je, preto je potrebné dať na dojem, kedy nám rám na koreň nosa sadne presne.

 

  1. Šírka tváre

Okuliarový rám by mal tiež proporčne zodpovedať šírke vašej tváre, kedy sa oko ideálne nachádza zhruba uprostred okuliarového skla.

Príliš široký rám by mohol navodiť dojem, že sú oči bližšie pri sebe, zatiaľ čo úzka obruba by sa vám zarezávala do spánkov, utláčala cievy prebiehajúce v tejto oblasti a spôsobovala bolesti hlavy a ďalšie problémy.

 

  1. Tvar tváre

Neexistuje presné určenie, ktorý typ okuliarov sa hodí na ktorý tvar tváre. V mnohých prípadoch máme dokonca kombináciu tvarov tváre, preto si treba vybrať múdro tvar rámu aj jeho farbu, ktoré rysy vašej tváre buď zjemnia, alebo podčiarknu. Určite vám však pomôže skúšať okuliare so zopnutými vlasmi – vtedy vynikne tvar tváre.(ilustrácie čerpané z https://www.optika-richter.cz/dioptricke-bryle/jake-bryle-vybrat/)

 

Obdĺžniková tvár

Tvár je dlhá, s vysokým čelom a vystúpenými lícnymi kosťami. V tomto prípade treba vyberať rámy na zjemnenie rysov, ideálne s jemným okrajom bez hranatých tvarov, ale s výraznejším vrchom a v jemnejších farbách.

 

Štvorcová tvár

Dĺžka i šírka tváre sú približne rovnaké, brada je širšia a vyvoláva celkový dojem štvorca. Aby sa zmäkčili tieto hranaté rysy, je vhodné voliť oválnejšie rámy, ktoré sú širšie ako tvár.

Guľatá tvár

Tvár ma podobnú dĺžku i šírku, čelo je široké a celkový tvar  je guľatý. Na zmiernenie oblosti tváre je vhodný rám hranatého alebo iného geometrického tvaru, spolu s výraznejšou farbou, ideálne tmavšou. Zaujímavé môžu byť asymetrické tvary, ktoré narušia geometrický tvar tváre.

 

Oválna tvár

Dĺžka tváre je približne 1,5x väčšia ako jej šírka, lícne kosti sú vystúpené a brada jemne zaoblená. Pri tomto type tváre môžete použiť väčšinu tvarov či štýlov rámov, treba brať ohľad len na správne proporcie.

 

 

Srdcová tvár

Lícne kosti a čelo sú širšie, brada skosená a úzka, ústa malé. Pri tomto type sú vhodné oválne alebo pravouhlé rámy či ešte lepšie polorámy, kde nevýrazná spodná časť nezdôrazní vašu bradu.

 

  1. Osobnosť nositeľa rámov

Okuliare sú nielen dioptrickou pomôckou, ale aj módnym doplnkom. Je dôležité vyberať si podľa svojho životného štýlu, kam chcete okuliare nosiť, ako často, či chcete, aby si vaše okuliare ľudia všimli, alebo naopak.

 

Vhodný vzhľad okuliarov sa líši teda aj od prostredia, kam ich nosíte. Okuliare do práce sú skôr dizajnové, pri športových záleží na materiáli a odolnosti voči nárazom. Voľnočasové bývajú častokrát už aj výstredné.

 

Ak chcete dať svojej tvári dominantnú rolu, vďaka celorámu dokážete vytvoriť úplne nový výraz vašej tváre alebo dotvoriť a zvýrazniť svoj štýl.

 

Poloobruby predstavujú kompromis medzi celoobrubami a bezrámčekovými okuliarmi. Tento typ okuliarov sa odporúča, pokiaľ len mierne chcete zvýrazniť tvar vašej tváre.

Rámy bez očníc sú veľmi elegantné, jemné, ľahké, nenápadné.

 

V skratke

  • Okuliare by nemali byť širšie ako sú lícne kosti, resp. presahovať cez ne.
  • Oko by malo byť umiestnené na strede očnice.
  • Rám by mal siahať maximálne v úrovni obočia, najlepšie o trochu nižšie.
  • Spodná časť rámu by sa nemala dotýkať pokožky tváre.
  • Svetlý typ podporí výraznejšia tmavšia farba rámu, tmavší typ naopak zjemnia svetlejšie odtiene rámu.
  • Jasne bronzová alebo svetlo hnedá farba rámu sa hodí k väčšine typom pleti aj farbám vlasov či oblečeniu.
  • Olivové a tmavé farby pleti sú dobre doplňované strieborným, zlatým alebo priehľadným rámom.

 

Tipy navyše:

  1. Výšku posadenia okuliarov na nose si môžete prispôsobiť pomocou roztiahnutia alebo stiahnutia nosníkov na okuliaroch, ktoré sú na to prispôsobené.
  2. Ak už vlastníte nejaké dioptrické okuliare, ktoré vám perfektne sedia, pozrite sa na ich stranicu z vnútornej strany. Tam nájdete čísla, ktoré predstavujú rozmery vašich súčasných okuliarov.