Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

Keratokonus

Keratokonus

Keratokonus je naša špacializácia. Pracujeme s optickou pomôckou zvanou tvrdá kontaktná šošovka. Je vyrobená špeciálne pre každého pacienta na mieru. Pracujeme s najzdravším materiálom na trhu, ktorý sa vyrába vo Švajčiarsku. V našom šošovkovom centre Vás naučíme aplikovať tvrdú kontaktnú šošovku a poučíme Vás, ako sa o ňu starať. U nás sú Vaše oči v správnych rukách.

keratokonus

Charakteristickým pre keratokonus je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a rozmazanie videnia, v niektorých prípadoch až jej pretrhnutie. Práve neostré zrakové vnímanie patrí medzi prvé a najčastejšie príznaky keratokonusu. Rohovka v tvare kužeľa môže okrem rozmazaného videnia spôsobiť aj citlivosť na svetlo a odlesky.

Zrak sa pri keratokonuse postupne zhoršuje a môže sa nepozorovane vyvíjať veľmi dlhý čas, preto je dôležitá prevencia. Spravidla sa začína objavovať u ľudí vo veku od 10 do 25 rokov, typickým znakom býva mýlenie si písmen a číslic (3 za 8, E a F, a pod) alebo pravidelné bolesti očí, ktoré môžeme mylne pripisovať napr. únave. Na jeho tvorbe sa môžu spolupodieľať dedičnosť, stres, životospráva, či nadmerné slnečné žiarenie.

Toto zrakové znevýhodnenie riešime najčastejšie pevnými, t.j. tvrdými kontaktnými šošovkami, ktoré čiastočne vyvažujú tvar keratokonovej rohovky. Sú vyrábané na mieru a navzdory malému priemeru zabezpečujú vysokú kvalitu videnia. Slzy majú pod nimi dobrú výmenu, vďaka čomu sa zvyšuje ich životnosť až na 1-2 roky a nároky na údržbu sa znižujú. Tvrdé kontaktné šošovky sa môžu nosiť denne, aj viac ako 10 hodín a využívajú sa pri akomkoľvek nepravidelnom tvare rohovky.

Viac informácií nájdete na našom blogu alebo nás kontaktujte.