Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

Keratokonus

Keratokonus

Charakteristickým pre keratokonus je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a rozmazanie videnia, v niektorých prípadoch až jej pretrhnutie. Práve neostré zrakové vnímanie patrí medzi prvé a najčastejšie príznaky keratokonusu. Rohovka v tvare kužeľa môže okrem rozmazaného videnia spôsobiť aj citlivosť na svetlo a odlesky.

keratokonus

Zrak sa pri keratokonuse postupne zhoršuje a môže sa nepozorovane vyvíjať veľmi dlhý čas, preto je dôležitá prevencia. Spravidla sa začína objavovať u ľudí vo veku od 10 do 25 rokov, typickým znakom býva mýlenie si písmen a číslic (3 za 8, E a F, a pod) alebo pravidelné bolesti očí, ktoré môžeme mylne pripisovať napr. únave. Na jeho tvorbe sa môžu spolupodieľať dedičnosť, stres, životospráva, či nadmerné slnečné žiarenie.

Keratokonus je naša špecializácia. Hoci sa ochorenie stále nedá vyliečiť úplne, pri včasnej diagnóze sa za pomoci najmodernejších metód dá veľmi dobre zmierniť. Pomáha nám k tomu vyšetrenie štrbinovou lampou, autorefraktokeratometer a keratograf. Keratokonus riešime najčastejšie s optickou pomôckou zvanou tvrdá kontaktná šošovka, ktorá čiastočne vyvažuje tvar keratokonovej rohovky. Je vyrobená špeciálne pre každého pacienta na mieru a navzdory malému priemeru zabezpečuje vysokú kvalitu videnia. Slzy majú pod tvrdými kontaktnými šošovkami dobrú výmenu, vďaka čomu sa zvyšuje ich životnosť až na 1-2 roky a nároky na ich údržbu sa znižujú. Tvrdé kontaktné šošovky sa môžu nosiť denne, aj viac ako 10 hodín a využívajú sa pri akomkoľvek nepravidelnom tvare rohovky.

V Lens Optik de Rossi pracujeme s najzdravším materiálom na trhu, ktorý sa vyrába vo Švajčiarsku. V našom šošovkovom centre Vás naučíme aplikovať tvrdú kontaktnú šošovku a poučíme Vás, ako sa o ňu starať. U nás sú Vaše oči v správnych rukách.

Viac informácií nájdete na našom blogu alebo nás kontaktujte.