Lens Optik De Rossi s.r.o.

Šošovky alebo Okuliare?

Dioptrické okuliare a šport. Chcete si ísť zabehať, zajazdiť na bicykli, zahrať volejbal, no musíte si neustále dávať pozor, aby ste svoje druhé oči nestratili, nepoškodili, nepoškriabali, či dokonca nepolámali? Pomoc je jednoduchá a riešenie elegantné.

Šošovky alebo okuliare?

Porovanie dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek by zabralo veľa miesta. Medzi základné nevýhody šošoviek v porovnaní s okuliarmi patrí, že vyžadujú dlhšie počiatočné vyšetrenie a viac následných návštev na udržanie zdravia očí. Aj samotná starostlivosť o šošovky si vyžaduje viac času. Je potrebné správne ich uskladňovať a dodržiavať pravidelnú výmenu.

Výhod kontaktných šošoviek oproti klasickým dioptrickým okuliarom je však viac. Pohybujú sa spolu s očami, umožňujú prirodzené zorné pole, nemajú rámy, ktoré by bránili vo videní a výrazne znižujú skreslenie. Na rozdiel od okuliarov sa nezahmlievajú, ani nezašpinia blatom alebo nezmočia dažďom a sú často aj preferované vďaka ich “neviditeľnosti”.

Typy šošoviek

Je zaujímavosťou, že americký úrad pre kontrolu potravín a liečív (US FDA) klasifikuje všetky kontaktné šošovky ako lekárske prístroje, či už sú využívané na úpravu videnia alebo na kozmetické účely, akou je napríklad zmena farby očí. Existuje veľa druhov kontaktných šošoviek, z ktorých každé majú svoje výhody a nevýhody. Sú vyrobené z rôznych materiálov, či sú k dispozícii v rôznych odtieňoch. Obľúbený je najmä silikón-hydrogélový materiál, ktorý zabezpečuje okrem skvelého videnia a jednoduchej manipulácii aj ochranu proti UV žiareniu. Prepúšťa k očiam kyslík oveľa účinnejšie než iné materiály jednodenných šošoviek. Hydrofilné zložky materiálu udržujú šošovky dostatočne vlhké a menšie množstvo silikónu dáva šošovkám mäkkosť, vďaka čomu je ich možné ľahko nasadiť i vybrať.

Základné rozdelenie je na tvrdé šošovky, ktorými sa koriguje keratokonusové oko a mäkké šošovky na denné nosenie, ktoré sa vymieňajú podľa plánovaného harmonogramu, najčastejšie každé dva týždne, mesačne alebo štvrťročne. Medzi mäkkými však nájdeme aj denné, ktoré sú odporúčané najmä u detí a športovcoch.

Prečo “jednodňovky?”

Jednodenné kontaktné šošovky pomáhajú ako ľuďom s krátkozrakosťou, tak aj v prípade ďalekozrakosti. Svojich okuliarov sa vzdávať nemusíte , no pri športe je poriadne vidieť to najdôležitejšie, aby ste neriskovali pád či zranenie. Kontaktné šošovky oproti okuliarom poskytujú väčšiu flexibilitu, pokrývajú celé zorné pole, nie len priamy pohľad. So šošovkami je umožnené vidieť  jasne a ostro všetkými smermi – aj periférne.[1] Jednodňové kontaktné šošovky môžu byť nápomocné pri takmer všetkých športoch, dokonca aj pri vodných, kedy je nevyhnutné šošovky po použití vyhodiť. Pri vysokohorskej turistike si ale kvôli nedostatočnej hygiene v divej prírode radšej vždy vyberte okuliare.

Veľmi dôležité sú hygiena a správna starostlivosť o šošovky, aby sa zabránilo infekciám a iným problémom. To zvykne byť náročné najmä u detí, preto práve im sa odporúča nosiť jednodňové kontaktné šošovky. Využívané sú napríklad aj u veľmi malých deťoch, keď pomáhajú aj s komplikovanými očnými vadami alebo pri tupozrakosti.

Navyše ich ocenia aj alergici. Počas krátkeho nosenia sa totiž na povrchu šošovky neusadí toľko alergénov ako u šošoviek určených na dlhodobé nosenie.

V ako veku je vhodné začať so šošovkami?

Možno sa pýtate, pre aké deti sú šošovky vlastne vhodné. Niekedy je to už naozaj u veľmi malých detí, ale to zásadne z medicínskych dôvodov, ako napríklad v prípade očných vád, ktoré sa v tomto veku nedajú riešiť inak. Keďže však menšie deti mávajú problém s manipuláciou, nasadzujú im ich rodičia po odbornom zaškolení očným lekárom.

U starších detí sú kontaktné šošovky vyhľadávané najmä kvôli športovaniu bez obmedzení a samozrejme môžu pomôcť i lepšiemu sebavedomiu v období, kedy sú deti citlivé na svoj vzhľad. Po zaškolení očným špecialistom sa o aplikáciu aj starostlivosť o šošovky stará už samotné dieťa.

V oboch prípadoch prvej aplikácii predchádza vyšetrenie zraku lekárom, ktorý vyhodnotí vhodnosť tohto riešenia pre konkrétnu vadu konkrétneho dieťaťa. Tiež v oboch prípadoch býva náročná disciplinovanosť v správnej hygiene a údržbe, preto sú často odporúčané a ideálne jednodňové kontaktné šošovky. Dôležité naďalej je, aby dieťa absolvovalo pravidelné kontroly. Očný lekár vo vašom okolí by vám mal poradiť ohľadom najbližšieho centra, kde kontaktné šošovky aplikujú.

Ešte aj v tínedžerskom veku sa oči stále vyvíjajú a čím menej priamych zásahov sa do nich spraví, tým lepšie. Všetko padá a stojí na základnom pravidle: ak sa o šošovky násťroční budú dobre starať a starostlivo ich čistiť alebo meniť, prípadne budú užívať len jednodňové šošovky pri športe alebo osobitných aktivitách, nemalo by k poškodeniu oka dôjsť.

Ak uvažujete o kontaktných šošovkách pre svoje dieťa, prvej aplikácii budú predchádzať tieto procesy:

  1. Dôkladné diagnostické vyšetrenie,
  2. Oboznámenie so súpravou na starostlivosť o šošovky,
  3. Zaškolenie nosenia a starostlivosti o šošovky,
  4. Prípadné následné návštevy očného lekára či optiky.

Niečo o vlastnostiach kontaktných šošoviek

Pokiaľ chcete mať pri šošovkách zabezpečený maximálny komfort, zaujímajte sa o vlastnosti daných šošoviek. Hladký povrch a zaoblené okraje zvyšujú pohodlie a pohyb očného viečka cez šošovku je úplne plynulý.

Väčšina šošoviek funguje ako účinný UV filter, ktorý blokuje 85 % žiarenia UVA a 96 % žiarenia UVB a pomáha udržiavať dlhodobé zdravie očí. Šošovky však nezakrývajú celé oko ani očné okolie, preto je ideálnou ochranou pred škodlivým UV žiarením kombinácia kontaktných šošoviek a slnečných okuliarov.

Silikón-hydrogél je doteraz najzdravší materiál, ktorý sa na výrobu kontaktných šošoviek používa. Tento unikátny materiál umožňuje očiam dýchať a vyzerať úplne prirodzene.

Rozhodnutie je nakoniec vždy na rodičoch

Väčšina rodičov si vezme názor očného lekára k srdcu a vyberie pre svoje dieťa odporúčané šošovky. Musia však pamätať na to, že poznajú svoje dieťa najlepšie, a teda aj posúdiť, či dieťa zvládne nosenie kontaktných šošoviek. Ideálna pri rozhodovaní je kombinácia:

  1. názoru rodičov,
  2. názoru dieťaťa samotného,
  3. typu korigovanej očnej vady a
  4. predovšetkým vyzretosť konkrétneho dieťaťa.

Vždy platí, že ak je dieťa schopné sa o šošovky starať a správne ich používať, nie je dôvod takejto úpravy videnia nevyužiť, keďže to dieťaťu uľahčí život najmä pri športových aktivitách. Konečné rozhodnutie, či bude dieťa nosiť kontaktné šošovky alebo dioptrické okuliare je však nakoniec vždy na rozhodnutí rodičov dieťaťa.

Ak sa rozhodnete kontaktné šošovky vyskúšať, či pre seba alebo svoje dieťa, v našom šošovkovom centre vám veľmi radi poradíme a všetko vysvetlíme.

[1] https://www.lekarna.cz/clanek/kontaktni-cocky-a-sport/