Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

COVID-19 A ZRAK

V živote sme obklopení mnohými chorobami a nástrahami. Za posledné obdobie sme sa museli naučiť žiť s novým koronavírusom, spôsobujúcim ochorenie COVID-19. Rúška sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho odevu, začali sa nám vynárať otázky reálneho vplyvu vírusu na naše zdravie. Pár najčastejších otázok sme rozobrali s našou optometristkou Ing. Martou Kulinovou.

V úplnom úvode sa opýtame na najbežnejší problém nositeľov okuliarov – čo pomáha proti zahmlievaniu skiel počas nosenia rúška?

Sú dva spôsoby, ako sa zbaviť vlhkosti, ktorá sa zráža na okuliarových šošovkách. Jednou z nich je handrička, ktorá je napustená roztokom s antikondenzačným účinkom. S tou máme najlepšiu skúsenosť a väčšinou vydrží minimálne 150 použití. Handričku sa neodporúča namáčať opätovne do žiadneho roztoku, keďže sama roztok už obsahuje a musí sa len uchovávať v obale na ziplock, ktorý ju udržiava vlhkú. Táto možnosť je najkomfortnejšia a má najlepšie účinky.

Druhou alternatívou sú roztoky s antikondenzačným účinkom. Je však dôležité dodržiavať jedno pravidlo, a to pretrieť okuliare roztokom pri každom presune medzi prostrediami. Prečistenie okuliarov suchou handričkou alebo iným roztokom zotrie antikondenzačnú vrstvu, čím stratia okuliare schopnosť nezahmlievať sa. 

Ešte nevieme o Covid-19 všetko. Je však možné, aby som bol kvôli môjmu zrakovému znevýhodneniu náchylnejší na nakazenie týmto koronavírusom?

Skôr naopak. Tým, že nosíme okuliare, a teda potrebujeme optickú pomôcku, sú tieto tou najlepšou ochranou tváre. Vďaka okuliarom sa vírus nedostane do sliznice oka pri kontakte s potenciálnym nositeľom.

A čo kontaktné šošovky? Môžu aj tie poslúžiť ako ochrana?

Len čiastočne, pretože kontaktné šošovky zakrývajú iba jednu tretinu oka. 

Môže byť moje telo náchylnejšie na prijatie vírusu tým, že mám zrakovú vadu? Robí ma to zraniteľnejším?

Vada zraku nie je v podstate choroba. Je to náš fyziologický stav, predispozícia, s ktorou sa častokrát narodíme a predstavuje vlastne len to, či je naše oko dlhšie alebo kratšie. V tomto prípade nie je organizmus oslabený a vada sama o sebe nemá vplyv na to, či ochorieme alebo nie.

Ak už sa vírusom nakazíme, sú známe nejaké príznaky typické pre ľudí so zrakovým znevýhodnením? Hovoríme napríklad o väčšej bolesti hlavy, očí alebo dokonca čiastočnej slepote..

Pomerne často sa nám stáva, že k nám príde klient, ktorý v štyridsiatke zrazu potrebuje okuliare, pretože sa veľmi sústredí na to, čo číta. Bolí ho pri tom hlava, dokonca máva migrény, čo je veľmi častý stav, ktorý človek nedokáže len tak ľahko prekonať. Takže bolesť hlavy vedúca až k migréne, točenie hlavy, dokonca zvracanie, to sa bežne stáva. Je to však spôsobené nosením okuliarov s nesprávnou korekciou a môže to viesť k veľkému diskomfortu. 

 Môže sa mi pri nakazení koronavírusom zhoršiť zrak, prípadne už existujúca zraková vada?

Z našej praxe sme mali prípady, keď prišli pacienti, ktorí mali pred Covidom mierne prejavy zhoršenia zraku, ale ešte to veľmi neobmedzovalo. Covidom sa to zhoršilo a museli svoj diskomfort riešiť. Podľa mňa však takáto situácia nie je spôsobená len koronavírusom. Skôr sa stáva, že lekára potrebujete vyhľadať, keď už potrebujete napríklad okuliare na čítanie. Väčšinou sa to prejavuje po dosiahnutí 40. roku života a je to spôsobené tým, že svaly už nie sú také pružné a tak, ako choroba vysilí celý organizmus, tak sa unavia aj svaly očí, ktoré už nedokážu šošovku stiahnuť a roztiahnuť, ako by bolo treba. Po Covide lekára možno vyhľadáte o pár mesiacov skôr, ako by ste inak pôvodne plánovali, takýto vývoj však môže nastať aj pri inom ochorení, keďže organizmus býva pod veľkou záťažou aj v prípade inej choroby.

Sú známe prípady kedy dvaja pacienti s Covidom, z ktorých jeden, ktorý má zrakovú vadu, má horšie prejavy? Dá sa to vôbec porovnať?

Presne tak. Je to absolútne individuálne a v žiadnom prípade sa to nedá porovnať. Dôležité je skôr to, ako organizmus vírus zvláda. To, či vidíme lepšie alebo horšie nemá na priebeh ochorenia žiaden vplyv.

Môže však mať na vývin ochorenia vplyv moja zraková nevýhoda?

Treba si zapamätať, že zraková vada nie je choroba, pokiaľ sa samozrejme nejedná o konkrétnu diagnózu, ako napríklad keratokonus. Doposiaľ nebolo nikde zaznamenané, že by zraková vada mala vplyv na priebeh ochorenia.

Woman photo created by freepik – www.freepik.com
Ako je to s liečbou – môžu moje ochorenie zmierniť napríklad kvapky do očí?

Pri Covide stúpa horúčka a oči sa prirodzene vysušujú.  Kvapky do očí zvlhčujú sliznicu oka a pomôžu spríjemniť priebeh. Samotný vírus však nezabíjajú, ani túto chorobu neliečia. 

Existuje ešte iná cesta, ako očiam uľaviť?

Dôležité je vyhýbať sa modrému svetlu, teda minimum podnetov z obrazovky, ideálne žiadne. Všeobecne je však známe, že najväčšou úľavou pre oči je zahľadenie sa na vzdialený zelený strom alebo iný predmet v diaľke, najlepšie v zelenom prostredí. V prípade Covidu je to jednoznačne oddychovať so zatvorenými očami.

Čo mám robiť po prekonaní ochorenia? Mám napríklad nárok na vyšetrenie očným lekárom?

Každý máme nárok na vyšetrenie očným lekárom.  Ja odporúčam zájsť na vyšetrenie pri každom podozrení zhoršenia zraku po prekonaní ochorenia. Treba si potvrdiť, či zhoršenie nebolo spôsobené niečím iným, či je to dioptria alebo iná vada v zadnom segmente oka. Na to je dôležité objednať sa u očného lekára, ktorý zhodnotí danú situáciu.

Ale nie je to nevyhnutnosť.

Je to kvôli pocitu a vylúčeniu iných faktorov. Nikde nie je indikované, že by sme po prekonaní Covidu mali navštíviť očného lekára.

Teraz je aktuálna téma vakcinácie. Môže byť moja zraková vada istým zvýhodnením alebo dôvodom, aby som poskočil v rebríčku ľudí, ktorí budú očkovaní prioritne?

Nemyslím si, že je to možné. Ešte som sa nestretla s tým, že by aj nás ako optikov niekto uprednostnil na vakcináciu. Sú určené kritériá a zraková vada nie je život ohrozujúca choroba, aby napomohla skoršiemu zaočkovaniu.