Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

UV FILTRE – PODĽA ČOHO SI VYBERAŤ SLNEČNÉ OKULIARE?

UV filtre na okuliaroch

 

Slnečné okuliare v zime
Zdroj: Winter photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Viete, že UV žiarenie môže privodiť šedý zákal? Slnečné okuliare sú bežným módnym doplnkom, ale v prvom rade by sme nemali zabúdať na ich prvotný význam a základnú funkciu: chrániť nás a naše oči pred škodlivými lúčmi slnka. Celkovú kvalitu slnečných okuliarov tvoria UV filter, tvar a farba šošoviek. Ako si vybrať tie správne? 

Mnohí z nás majú dojem, že čím tmavšie sklá, tým vyššia ochrana proti slnečnému žiareniu. Táto predstava však nemusí vždy odzrkadľovať, že je to tak. Nestačí sa zamerať na tmavosť skiel, ale aj na hodnotu UV filtra. Tmavé farby skiel slnečných okuliarov, ktoré nemajú primeraný UV filter spôsobujú rozšírenie rohovky, čím sa do oka dostane viac škodlivého UV žiarenia. A to dokonca viac, než ak by ste okuliare nemali vôbec.

 

 Čo znamená zafarbenie skiel?

Smernice Euróskej únie určujú kategórie piatich stupňov zafarbenia skiel okuliarov. Tie zahŕňajú informácie o intenzite zafarbenia filtra, poveternostných podmienkach, v akých sú sklá vhodné na nosenie a nakoniec ich samotnom použití. Prvé dve kategórie (0 a 1) sú považované za módne okuliare, kategórie 2 a 3 spadajú už pod slnečné a kategória 4 sú špeciálne slnečné okuliare, s ktorými sa napríklad neodporúča šoférovať. 

  1. Kategória 0 poskytuje najslabšiu ochranu. Filter je bezfarebný alebo veľmi ľahko zafarbený a bežne sa používa v prípade športových alebo ochranných okuliarov. Hlavnou úlohou týchto okuliarov je ochrana pred vetrom, prachom alebo malými úlomkami. So zafarbením do 20% nie sú okuliare s týmto filtrom vhodné na ochranu proti slnku.

    Zdroj: https://matheson-optometrists.com/sunglasses/Sunglasses.html
  2. Pre dni, kedy je prevažne zamračené sa môžu využívať okuliare s filtrom z kategórie 1. Šošovky sú veľmi slabo zafarbené, obvykle žlté alebo oranžové, dokážu ochrániť pred slabším slnečným žiarením alebo poslúžia ako ochrana pred vetrom či prachom.
  3. V kategórii 2 je intenzita zafarbenia až 57-81% a tieto okuliare už patria do rodiny slnečných. Stredne tmavý filter je vhodný na ochranu pred strednou intenzitou slnečného žiarenia a na bežné nosenie. S týmto filtrom nebudete mať problém pri šoférovaní a častých prechodoch zo slnka do tieňa a naopak, či prechádzkach počas slnečných jarných a jesenných dní.
  4. Kategória 3 už ponúka intenzívnu ochranu. Určite by ste po tomto filtri mali siahnuť v prípade dovolenky pri mori, alebo pri prechádzkach po horách. Táto kategória je dnes už typická pre väčšinu dioptrických a slnečných okuliarov.
  5. Najvyššia kategória (4) je vhodná vo vysokých pohoriach alebo ľadovcoch. Veľmi tmavý filter chráni pred veľmi intenzívnymi slnečnými lúčmi priamymi aj odrazenými od povrchov, od snehu či ľadu. Okuliare z kategórie 4 nie je dovolené nosiť pri šoférovaní.
 Čo znamená UV 400?

Približne 6 % slnečného žiarenia dopadajúceho na Zem je ultrafialové (skrátene UV z anglického „ultraviolet“) žiarenie. Kým žiarenie UV-C je plne absorbované kyslíkom vrchnej stratosféry, mezosféry alebo ozónovou vrstvou, žiarenia UV-A a UV-B dosiahnu, hoci oslabené, až na zemský povrch.

Hodnota UV filtra (v nm) a stupeň tmavosti filtra (0-4) sú teda dva rôzne parametre. Termín UV 400 znamená, že okuliare absorbujú UV-A a C lúče až do vlnovej dĺžky 400 nanometrov. Navyše také okuliare redukujú silu viditeľného svetla, čo zlepšuje kvalitu videnia v slnečných lúčoch. Správne slnečné okuliare by mali mať vysoký UV filter. Sila UV filtra sa uvádza v nanometroch (nm) a býva uvedená na priloženom letáku. Modely s ochranou 400 nm, zaručujú takmer 100% ochranu pred ultrafialovým žiarením. Úplnú istotu zaručujú certifikované modely.

Zdroj: Winter photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Slnečné svetlo môže preniknúť k očiam aj zhora či zo strany. Preto možno pre zaistenie optimálnej ochrany zvoliť väčšie okuliarové rámy či širšie nôžky okuliarov. Slnečné okuliare môžu mať aj polarizačné šošovky, ktoré majú špeciálnu vrstvu. Táto vrstva zvyšuje kvalitu videnia pri vystavení intenzívnym slnečným lúčom. Využívaná je najmä pri zmierňovaní oslnenia pri povrchoch ako voda, sneh alebo sklo, a preto sú tieto slnečné okuliare vhodné najmä pre šoférov.

Rovnakú pozornosť ako UV lúče by sme mali venovať dnes už aj lúčom modrého svetla. Ako chrániť svoje oči pred týmto strašiakom nájdete na našom ďalšom blogu.

Na záver zaujímavosť: Máte modré oči? Je pravda, že ľudia s modrými alebo svetlejšími očami sú viac ohrození UV žiarením. Svetlejšie oči totiž obsahujú menej melanínu, prirodzene sa vyskytujúceho ochranného pigmentu. So správnym výberom certifikovaných slnečných okuliarov vám pomôžu v optike.