Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

ČO JE KERATOKONUS A AKO HO RIEŠIŤ?

Keratokonus je chronické degeneratívne ochorenie rohovky. Doteraz nie je známe presne, čo ho spôsobuje. Je však pravdepodobné, že ho spôsobuje gén, ktorý naťahuje rohovkové kolagénne vlákna. Tým zapríčiňuje, že inak kupolovitý tvar rohovky, ktorý pripomína guľu, získava kužeľovité asymetrické vyklenutie. Okrem vydúvania rohovky smerom von do tvaru kužeľa dochádza aj k stenčovaniu jej hrúbky.

Rohovka tvorí prvú mechanickú, ale aj chemickú bariéru medzi vonkajším svetom a vnútrom oka. Práve ona je z oka tou najviac namáhanou časťou, ktorá musí čeliť vonkajším vplyvom a býva vystavená riziku úrazu. Má v sebe množstvo nervových zakončení citlivých na dotyk, zmenu teploty či chemických vlastností. Chránená je slzným filmom, ktorý zabraňuje vysychaniu rohovky a čistí ju.

Ako keratokonus vzniká?

Medzi prvé a najčastejšie príznaky patrí neostré zrakové vnímanie. Rohovka v tvare kužeľa spôsobuje rozmazané videnie a môže spôsobiť citlivosť na svetlo a odlesky. Zrak sa pri keratokonuse postupne zhoršuje, a preto je dôležitá prevencia. Obzvlášť, ak máte rodinného príslušníka s touto diagnózou, keďže je tu dedičná predispozícia. Na jeho tvorbe sa môžu spolupodieľať stres či životospráva, iným faktorom je napríklad aj nadmerné slnečné žiarenie. To však nie je pre Slovensko typické, aj preto je pomer ochorenia u nás „len“ 1:2000. Väčšinou sa u pacientov pridružujú aj iné príznaky, ako napríklad časté alergie, atopický ekzém, senná nádcha, akné či určitý druh kožných ochorení, dokonca aj choroby, ako Downov či Turnerov syndróm. Pacienti si zvyčajne šúchajú horné viečka, čím si stav ešte zhoršujú.

Keratokonus obvykle postihuje obe oči, aj keď často zasiahne jedno oko viac ako druhé. Niektorí vedci si myslia, že sa vyskytuje už od narodenia, no prejaví sa neskôr. Spravidla sa začína objavovať u ľudí vo veku od 10 do 25 rokov. Preto je potrebné načúvať sťažnostiam už aj malých detí na horšie videnie, môžu si napríklad mýliť podobné písmená alebo čísla. To, že nejde len o astigmatizmus (znížená ostrosť videnia, zhoršené vnímanie detailov, deformovaný obraz) napovie zistenie, že pri keratokonovom oku sa neustále mení dioptria. Potrebné je vtedy špeciálne odborné očné vyšetrenie, kde sa vyšetruje zraková ostrosť, očné viečka, spojovky a slzný film.

Ako sa keratokonus rieši?

Toto zrakové znevýhodnenie je najčastejšie riešené pevnými alebo aj tvrdými kontaktnými šošovkami, ktoré čiastočne vyvažujú tvar keratokonovej rohovky. Na rozdiel od klasických mäkkých šošoviek sú vyrábané na mieru a navzdory malému priemeru (len okolo 9,6mm, pričom priemer rohovky je 12mm) zabezpečujú vysokú kvalitu videnia. Výmena sĺz je pod nimi veľmi dobrá, vďaka čomu sa zvyšuje ich životnosť až na 1-2 roky, a tiež sa znižujú nároky na ich údržbu. Tvrdé kontaktné šošovky sa môžu nosiť denne, aj viac ako 10 hodín a využívajú sa pri akomkoľvek nepravidelnom tvare rohovky, teda napríklad aj po úrazoch rohovky, a pod.

Ďalším riešením tohto ochorenia je metóda známa ako crosslinking alebo sieťovanie, ktorá zabezpečí spevnenie rohovky pomocou vitamínu riboflavín a následného UV žiarenia. Využíva sa ešte v 1. štádiu ochorenia, pri 2., 3. a niekedy 4. štádiu sa robí implantácia špeciálnych ringov do rohovky vyrobených z tvrdého plastu, ktoré rohovku stláčajú a stabilizujú. Štvrté štádium vyžaduje už transplantáciu rohovky od darcu, stále sú však potrebné aj okuliare alebo kontaktné šošovky.

Hoci sa ochorenie stále nedá vyliečiť úplne, pri včasnej diagnóze sa za pomoci najmodernejších metód dá veľmi dobre zmierniť. Tvrdá šošovka pôsobí na rohovke ako korzet a bráni ochoreniu ďalej sa rozvíjať. V Lens Optik sa špecializujeme práve na tvrdé šošovky a liečbu keratokonusu. Pomáha nám k nej vyšetrenie štrbinovou lampou, autorefraktokeratometer a na presné nastavenie parametrov šošovky využívame veľmi špeciálny prístroj – keratograf. Okrem tvrdých kontaktných šošoviek od švajčiarskeho výrobcu  si u nás môžete vybrať aj hybridné kontaktné šošovky. V našom šošovkovom centre Vás naučíme tvrdú kontaktnú šošovku aplikovať  a naučíme Vás, ako sa o ňu starať.

 

Článok bol vytvorený v spolupráci s pani Angelikou de Rossi.

Doplňujúce video nájdete na tomto odkaze.