Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

MENIA OČI FARBU?

Pravdepodobne každý z nás sa narodil s nebíčkovo alebo oceľovo – jednoducho s modrými očami. Spôsobila to nízka hladinu melanínu – pigmentu, ktorý dodáva našim očiam, pokožke a vlasom ich farbu. Melanín sa začne produkovať už pri prvom vystavení svetlu, ktorý následne mení ich farbu. 

Niektoré deti sa narodili s dúhovkami, ktoré sa farebne nezhodujú. Môže to byť spôsobené traumou v maternici alebo krátko po narodení, benígnou genetickou poruchou alebo vývojovými problémami v presune pigmentu. Aj keď by to mal očný lekár skontrolovať, na stave nie je zvyčajne nič vážne. Určite poznáte napríklad Kate Bosworth s jej jedným orieškovým okom a jedným modrým okom.

Môže sa farba očí zmeniť?
Blue eyed baby
Baby photo created by freepic.diller – www.freepik.com

Farbu pleti, očí a vlasov ovplyvňuje čas strávený na svetle, ale aj genetika. Rodičia s tmavými vlasmi budú mať pravdepodobne potomkov s rovnakými tmavými pigmentami. 

Farba očí sa môže meniť už v dojčenskom veku. Mnoho detí sa narodilo s modrými očami, ktoré nakoniec nadobudli inú farbu, keď sa v stróme vyvinul melanín. Ich farba očí sa zvyčajne stáva trvalou do 1. roku života.

Dúhovka nášho oka je sval a rovnako ako všetky svaly sa rozširuje a sťahuje, aby ovládal veľkosť zrenice. Keď zrenica zmení veľkosť, pigmenty v dúhovke sa stlačia a roztiahnu, čo môže zmeniť farbu našich očí. Nižšie je uvedených pár faktorov, ktoré môžu spôsobiť zmenu farby očí.

 

  • Emócie

Podľa niektorých očných inštitútov môžu farbu očí zmeniť extrémne emócie. Keď čelíme silnému zážitku, naše telo uvoľní hormón, ktorý spôsobí rozšírenie alebo stiahnutie zreničiek. Následne sa môže v kombinácii s náhlou zmenou veľkosti zrenice zmeniť odtieň našich očí. Aj keď sú naše oči šťastné alebo nahnevané, budú vyzerať žiarivejšie alebo nadobudnú červenkastý odtieň, keď sme smutní.

  • Vystavenie slnku

Vystavenie svetlu spôsobuje, že naše telo produkuje viac melanínu. Toto zvýšenie môže spôsobiť, že naše oči budú v porovnaní s predošlým stavom vyzerať tmavšie. Pretože prirodzené slnečné svetlo je často jasnejšie ako umelé svetlo, jeho vystavenie nám môže umožniť vidieť na dúhovkách farby, ktoré sme predtým nespoznali.

  • Vek

Spravidla sa rodíme so svetlomodrými alebo sivými očami. Postupným starnutím sa však hladina melanínu zvyšuje  a naše oči tmavnú. 

  • Strava

Áno, aj to, čo jeme, môže mať vplyv na odtieň našich očí. Potraviny s vysokým obsahom železa môžu spôsobiť, že oči budú žiariť jasnejšie. Konzumácia rybích výrobkov môže farbu očí zasa posilniť. A napríklad harmanček uvoľňuje zreničky a spôsobuje, že oči budú v tieni pôsobiť teplejšie.

  • Zmeny veľkosti zreničiek

Veľkosť zreničiek môže tiež spôsobiť, že budú oči meniť farbu. Keď sa zmenšia alebo rozšíria, farba očí sa môže meniť. Pri menších zreničkách sa farba očí môže javiť svetlejšia. Táto zmena je dôsledkom kontrastu medzi čiernou farbou zrenice a okolitou dúhovkou.

  • Odev, ktorý nosíme

Na umeleckých kurzoch sa okrem iného môžeme naučiť, že niektoré farby sa kombináciou navzájom vylepšujú. Keď sú červená a zelená umiestnené spolu, červená pôsobí žiarivejšie, zatiaľ čo zelená vyzerá sviežejšie. Ak nosíme oblečenie konkrétnej farby, pigmenty na košeli, saku, kravate alebo šatke môžu dočasne zosvetliť alebo stmaviť farbu našich očí.

  • Heterochrómia

Dr. Quinn - heterochromiaHeterochrómia je stav, keď má každá dúhovka inú farbu. Čiastočná heterochrómia znamená, že rôzne farby majú len časti dúhoviek. Napríklad jeden roh môže vyzerať zelene, zatiaľ čo zvyšok dúhovky vyzerá modro. Centrálna heterochrómia sa prejavuje tým, že dúhovka má dva rôzne zafarbené krúžky.

S heterochrómiou sa človek môže narodiť a nemá to vplyv na jeho zdravie. Ako dospelí však tiež môžeme heterochrómiu získať – z operácie očí, očného krvácania, opuchu očí, zranenia očí, rozvoja glaukómu či vznikom nádorov v dúhovke

  • Zmena zdravotného stavu

 

Vplyv zdravotných problémov na farbu očí

V niektorých prípadoch môže zmena zdravotného stavu ovplyvniť alebo zmeniť farbu očí. Väčšinou za tým stojí poškodenie ako dôsledok zranenia či zmeny v nervovom systéme:

  1. Trauma alebo zranenie oka môžu mať za následok poškodenie dúhovky. Pokiaľ dôjde k strate tkaniva, farba oka sa môže menej i radikálne zmeniť.
  2. Neurofibromatóza je stav, ktorý môže spôsobiť rast malých nádorov na nervových bunkách v tele a viesť až k malým uzlinám na dúhovkách. Tieto Lischove uzliny sú všeobecne neškodné výrastky, no aj keď neovplyvňujú videnie, môžu zmeniť farbu našich očí.
  3. Uveitída je termín používaný na označenie skupiny zápalových ochorení, ktoré spôsobujú opuch očí. Môže viesť nielen k zmene videnia, ale aj jeho strate. Pri zasiahnutom oku vtedy zvyčajne dochádza aj k zmene jeho farby.
  4. Fuchsova heterochromická iridocyklitída – tento stav je formou chronickej uveitídy. Môže viesť k atrofii dúhovky, kataraktu, zápalu očí a tiež spôsobiť stratu pigmentu, ktorá vedie k heterochromii (dvom rôzne zafarbeným očiam).
  5. Hornerov syndróm je zriedkavý stav, ktorý sa môže vyskytnúť v dôsledku mozgovej príhody alebo poranenia miechy, keď sa poškodia tvárové nervy. Tiež môže spôsobiť depigmentáciu dúhovky.
  6. Katarakta je zakalenie očnej šošovky, ktorá je za zreničkou. Aj keď katarakta priamo neovplyvňuje dúhovku, môže zmeniť vzhľad farby postihnutého oka, čím sa javí zakalená alebo mliečna.
Účelová zmena farby

Colored Cotact LensesVo svete sa začalo s testovaním laserového zákroku na zmenu farby očí z hnedej na lieskovoorieškovú, svetlohnedú, sivú, modrú alebo zelenú odstraňovaním hnedého pigmentu, či implantáciami dúhovky. Neinvazívny postup zatiaľ ale nie je verejne dostupný nikde na svete a nesie so sebou isté závažné riziká. Ak chcete vyskúšať, ako by ste vyzerali s inou farbou očí alebo ju dočasne potrebujete zmeniť kvôli kostýmu či z iných dôvodov,  najbezpečnejším spôsobom sú profesionálne nasadené farebné kontaktné šošovky. A s tým vám u nás radi pomôžeme. 

Bez ohľadu na farbu očí je dôležité chrániť si oči, či už potrebujete lekársky predpis alebo nie. Uistite sa, že máte kvalitné slnečné okuliare, ktoré odrážajú škodlivé lúče slnka. Pri výrazných zmenách farby očí alebo jedného oka navštívte očného lekára. Takéto zmeny môžu byť varovnými príznakmi určitých chorôb, ako je napríklad pigmentový glaukóm.