Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

ČO HOVORÍ O VÁS FARBA VAŠICH OČÍ

Spočiatku nájdete najmä horoskopy, ktoré spájajú farbu očí s povahovými črtami. Prečo sa však čisto z vedeckého hľadiska rodia deti s rôznymi farbami a môže to spôsobovať medzi nimi aj iné odlišnosti?
Čo spôsobuje farbu očí?

Dúhovka je štruktúra oka, ktorá obklopuje zrenicu a často sa laicky označuje ako “farebná časť oka”. Je to sval, ktorý sa rozširuje a sťahuje, aby ovládal veľkosť zrenice. Zrenica sa zväčšuje pri slabom osvetlení a zmenšuje pri jasnom svetle. Tiež mení tvar na základe toho, čo robíte – zmenšuje sa, keď robíte veci zblízka, napríklad čítate.

Farba očí závisí od toho, koľko pigmentu sa v dúhovke nachádza. Pigment, ktorý určuje farbu očí sa volá melanín. Ak ho máte veľa, budete mať hnedé oči (alebo inú tmavú farbu očí). Ak máte v dúhovke menej melanínu, budú mať vaše oči svetlejšiu farbu.

Je farba očí geneticky podmienená?
Genetika farby očí
Zdroj: https://www.fertility-docs.com/programs-and-services/pgd-screening/choose-your-babys-eye-color.php

Farba očí dieťaťa je ovplyvnená farbou očí jeho rodičov. Gény rodičov sa však môžu kombinovať rôznymi spôsobmi. Je to totiž výsledok zmesi farieb očí rodičov a aj ich rodičov. Svojho času sa hnedá farba očí považovala za „dominantnú“ a modrá za „recesívnu“.  Každý rodič má na každom chromozóme dva páry génov a existuje niekoľko možností, ako je táto genetická informácia prejaví. Aj dieťa hnedookých rodičov môže mať oči modré, pokiaľ ich mal niektorý z jeho starých rodičov.

Aká je najbežnejšia farba očí? Je to hnedá – je najbežnejšou farbou očí na svete s množstvom odtieňov. Prevalencia farieb očí sa líši aj geograficky – väčšina ľudí v Afrike a Ázii má tmavohnedé oči, čo celkové percento značne zvyšuje. Momentálne je to viac ako 55% svetovej populácie. 

Aká je najvzácnejšia farba očí? Zelená sa považuje za najvzácnejšiu farbu očí, ktorá sa vyskytuje prirodzene . Niektoré prieskumy naznačujú, že zelené oči sa tiež považujú za najatraktívnejšiu farbu očí. Podľa demografického zdroja World Atlas majú iba asi 2% svetovej populácie zelené oči.

Veľmi vzácnou je však aj orieškovohnedá farba. Obsahuje rôzne odtiene zelenej a hnedej farby, čo ich robí takými výnimočnými.

O modrých očiach je zasa známe, že môžu mať tendenciu rýchlejšie strácať ostrosť zraku. Svetlá farba je totiž senzitívnejšia na slnečné svetlo, preto sa nezabudnite chrániť pravidelne slnečnými okuliarmi. Je to druhá najbežnejšia farba očí na svete a všetci modrookí ľudia majú rovnakého predka.

Môže sa farba očí meniť?

Všeobecne je zriedkavé, že sa farba očí po prvom roku života zmení. Istú zmenu môžete badať, keď sa vám zreničky rozšíria alebo zmenšia – pigmenty v dúhovkách sa spoja alebo rozšíria. V niektorých prípadoch môže farba očí mierne stmavnúť počas puberty alebo tehotenstva alebo po dosiahnutí vyššieho veku.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť zmenu farby očí. Sú nimi napríklad emócie, vek, strava, expozícia slnku či choroba. (Viac čítajte na našom ďalšom blogu “Menia oči farbu?”)

Ak chcete vyskúšať, ako by ste vyzerali s inou farbou očí alebo ju dočasne potrebujete zmeniť kvôli kostýmu či z iných dôvodov,  najbezpečnejším spôsobom sú profesionálne nasadené farebné kontaktné šošovky. A s tým vám u nás radi pomôžeme. 

Jedno si však treba zapamätať. Ak máte výrazné zmeny farby očí alebo zmeny jedného oka, navštívte očného lekára. Môžu to byť varovné príznaky určitých chorôb, ako je napríklad pigmentový glaukóm.

Heterochromia

 

Heterochromia
Zdroj: https://www.allaboutvision.com/human-interest/heterochromia-celebrities/

Ak sa pozriete pozorne, veľa ľudí má oči s výraznými variáciami farieb v rôznych častiach dúhovky. Je to normálne a je to spôsobené zmenami tkanív v rôznych častiach dúhovky. Niektorí ľudia môžu mať na jednej časti dúhovky pigmentovú „pehu“ (tzv. nevus). Sú aj prípady variácie nazývanej heterochromia, kde má malá alebo veľká časť dúhovky inú farbu ako zvyšok oka. Niekedy môže byť heterochromia taká významná, že jedno oko má inú farbu ako druhé.

Netreba však mať obavu, heterochromia nemá vplyv na zdravie. Môžete sa ňou narodiť alebo sa vyvinie neskôr v živote v dôsledku podmienok, ako sú:

  • operácia očí,
  • očné krvácanie,
  • opuch,
  • zranenie,
  • glaukóm alebo
  • vývoj nádorov v dúhovke.
Povery o farbe očí

Farba očí bola v minulosti častokrát spájaná s rôznymi poverami. Zvyklo sa hovorievať a častokrát to počujeme aj dnes, že oči sú oknami do duše, či to, že farba očí prezrádza talent človeka. Možno spoznáte ľadovú kráľovnú pohľadom do jej bledomodrých očí alebo veríte viac zelenookým. Stretli ste sa s niektorými z týchto príkladov?

  • Modrookí ľudia majú bohatú predstavivosť.
  • Ľudia s modrými očami znesú niekoľkonásobne silnejšiu bolesť ako ľudia s inými farbami očí a vykazujú vynikajúcu výdrž.
  • Ľudia so svetlejšími odtieňmi očí, ako je svetlošedá, modrá alebo zelená, sú zábavní – milujúci, priateľskí a vždy nadšení. Dokážu vám úplne zdvihnúť náladu, majú skvelý sexappeal a často sú hitom na večierkoch.
  • Tí, ktorí majú zelené oči, majú bystré mysle, sú rýchli a rozhodní. Ale sú aj prešibaní a majú tendenciu klamať.
  • Zeleno-šedá farba očí povznáša tajomstvo a záhadnosť vašej duše.
  • Orieškové oči naznačujú vášnivé duše.
  • Ľudia s hnedými očami sú pokojní, ale majú obrovskú vášeň.
  • Ľudia so sivými očami sú niekedy sužovaní intenzívnym vnútorným konfliktom emócií a často je pre nich ťažké robiť racionálne rozhodnutia. Ale bez ohľadu na to, o aký boj ide, javia sa rovnako silné ako kedykoľvek predtým.
  • Ľudia s tmavými očami sú rodení vodcovia.
  • ľudia s tmavými alebo čiernymi očami sú veľmi dôveryhodní a strážia tajomstvá, akoby od toho závisel ich život. Sú veľmi zodpovední a neovplyvňujú ich emočné otrasy.

Schválne – sedia tieto tvrdenia na vás alebo ľudí z vášho okolia? 

Ťažko stopercentne súhlasiť s tým, čo sa o farbe očí hovorí. Na svete bolo robených niekoľko prieskumov. Jeden z nich, kde sa zapojilo viac ako 66 000 respondentov, 20% uviedlo, že najatraktívnejšia je zelená. Po nej nasleduje 16% oriešková a svetlo modrá. Hnedá bola volená ako najmenej atraktívna (6%). Ale určite netreba brať nič osobne! A keď na to príde, vždy sa môžete rozhodnúť pre farebné kontaktné šošovky

Napriek tomu, čo sa o farbe očí hovorí alebo aj čo tvrdí veda, každý z nás je jedinečný bez ohľadu na to, akej farby sú jeho oči. Máme svoje vlastné výstrednosti, slabosti a silné stránky. Môže byť pekné a príjemné dostať od prírody dar v podobe peknej farby, ale určite netreba byť nešťastný, ak je moja farba taká “nijaká”. Je len na nás, aby sme si čo najlepšie užili život a na to nepotrebujeme oplývať farbami :).

 

Zdroj titulného obrázka: https://www.plexusmd.com/md/post/eye-color-genetics-not-so/65466