Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

Svetloplachosť a jej riešenie hranovými filtrami

hranove filtre

Ostrosť nášho videnia je závislá na intenzite osvetlenia. Pri zvyšovaní intenzity do 100 luxov kvalita zrakovej ostrosti stúpa, optimálna je pri 2000 luxoch. Farbocit je  schopnosť rozlišovať farby, na čo potrebujeme svetelnosť minimálne 10 luxov. Ideál je dosiahnutý pri dennom svetle, pri znižovaní svetla sa znižuje aj schopnosť rozlišovať farby. Prečo takýto úvod?

Existuje viacero diagnóz spojených so zvýšenou citlivosťou na svetlo, napríklad achromatopsia, albinizmus (strata pigmentu), juvenilná makulárna degenerácia, katarakt (šedý zákal) pred operáciou, sekundárny glaukóm, anirídia, atrofia zrakového nervu, degeneratívne ochoreniach očí ako sú retinitis pigmentosa či diabetická retinopatia a pod. Všetky tieto zrakové vady sú indikované pre použitie špeciálnych hranových filtrov.

Čo presne sú hranové filtre

Od roku 1929, kedy začala masová výroba slnečných okuliarov totiž prešli okuliare chrániace oči pred svetlom a oslnením dlhú cestu. Dnes sa farebné filtre v okuliarových šošovkách používajú veľmi často, najmä s cieľom znížiť priepustnosť určitej časti svetelného spektra.

Hranové filtre slúžia na izoláciu určitého intervalu vlnových dĺžok. V preklade to znamená, že prepúšťajú svetlo len od určitej vlnovej dĺžky.

Používajú sa na štyri účely:

  1. na ochranu pred oslnením z rozptýleného svetla,
  2. na zvýšenie kontrastu,
  3. na zlepšenie adaptácie pri prechode z tmy do svetla a
  4. na ochranu pred modrým svetlom.

Práve posledný účel je najbežnejší, pretože vysoko energetické modré svetlo urýchľuje starnutie očí a nástup degeneratívnych zmien sietnice.

Hranové a ochranné filtre patria do skupiny liečebných okuliarov. Rovnako ako okuliare anizodistančné alebo na korekciu kritických refrakčných chýb, okuliare bifokálne alebo prizmatické pri liečbe škúlenia a pod.

Príklad pomoci hranových filtrov

Retinopatia pigmentosa je dedičné progresívne ochorenie zraku. V dôsledku poruchy metabolizmu sietnice nie sú senzorické bunky (tyčinky a čapíky) dostatočne prekrvené, a postupne degenerujú. Pribúdajúce ťažkosti sa dostavia pri videní za súmraku a v noci, kedy vedú k celkovej šeroslepote. Dôjde k postupnému zmenšeniu zorného poľa od periférie k stredu a pacient sa musí uspokojiť s „trubicovým videním“  s problematickou orientáciou.

Výsledkom zníženej funkcie čapíkov je nižšia zraková ostrosť, zhoršenie kontrastnej citlivosti a vnímanie farieb, ako aj vysoký stupeň citlivosti na oslnenie. Špeciálne hranové filtre často poskytnú zlepšené pohodlie pri nosení.

Poškodenia spôsobené cukrovkou zasahujú obvykle prostredné a vnútorné vrstvy sietnice, zodpovedné za spracovanie kontrastu obrazu. V sietnici poškodenej vplyvom cukrovky je citlivosť na kontrast zhoršená. Za jasu vyvolajú relatívne tmavé detaily v mozgu maximálne možné signály. Jasnejšie detaily dostatočne silný signál nevyvolajú, a od tmavších oblastí ich tak nemožno odlíšiť. Oslnenie ľahko oslepí najmä pacientov v pokročilých štádiách diabetickej retinopatie, kedy je pre nich adaptácia na svetlo/tmu obtiažna.

Filtre s obmedzeným pásmom priepustnosti ako napr. F 540, F 560 a F 580 absorbujú časť spektra, na ktorú sú čapíky citlivé, čím ich ochránia. Špeciálne hranové filtre tak znížia oslnenie a uľahčia prispôsobenie sa meniacim svetelným podmienkam.

Hranové filtre vs. Tmavé šošovky

V súčasnosti je zaužívaným riešením svetloplachosti predpis tmavých neselektívnych filtrov 25%, 50%, niekedy až 75%. Toto riešenie však spôsobe, že dochádza k poklesu jasu priestoru, čím sa nemôže využiť rozlišovacia schopnosť sietnice a dôjde k zníženiu zrakovej ostrosti a schopnosti rozlíšiť detaily.

Tmavé okuliarové šošovky však prinášajú aj ďalšie nevýhody – zhoršenie videnia, kontrastnej citlivosti, ktorá je dôležitá pre orientáciu v priestore. Neopomenuteľnými sú obmedzenie zorného poľa a zmena vnímania farieb.

Aj príliš veľké rozdiely jasov môžu spôsobiť únavu v dôsledku readaptácie zraku. Na rozdiel od tmavých neselektívnych filtrov hranové filtre svetelnosť prakticky neovplyvňujú.

Hranové filtre prinášajú možnosť odstrániť svetloplachosť  obmedzením modrej časti viditeľného svetelného spektra, čím sa časť farebného kontrastu premení na jas, zvýši sa kontrast a skráti sa doba adaptácie.

 Hranové filtre vs. Farebné filtre

Šedá farba je ideálna na zníženie intenzity slnečného žiarenia a výhodou je aj to, že nemení vnímanie farieb. Preto sú slnečné okuliare so šedým filtrom obľúbené v južných krajinách a odporúčajú sa na dovolenku pri mori, ale hodia sa aj do interiéru pre osoby citlivo reagujúce napríklad na svetlo žiariviek.

Hnedá už nie je tak vhodná na ochranu pred oslnením, ale výborne pohlcuje UV žiarenie a výrazne zvyšuje kontrast – v tejto schopnosti s ňou drží krok iba oranžová. Hnedý filter by sa však nemal odporúčať zákazníkom vysoko citlivým na intenzitu slnečného žiarenia.

Veľmi vyváženou farbou je zelená, ktorá dobre tlmí intenzitu svetla a zvyšuje kontrast, preto sa odporúča napríklad na tenis. Navyše prepúšťa najviac svetla práve v tej časti spektra, kde vidíme najostrejšie.

Naopak nevhodný je do slnečných okuliarov modrý filter, ktorý neposkytuje žiadnu UV ochranu a prepúšťa najviac pre oči nezdravého modrého svetla.

Vôbec najhorší je ružový filter, ktorý je nebezpečný aj v ružovohnedých odtieňoch a rozhodne by sa nemal používať v slnečných okuliaroch.

Naopak žltý filter môže byť veľmi užitočný. Blokuje modrú časť spektra a skutočne pomáha zákazníkom, ktorí potrebujú pri práci na počítači znížiť napätie očí a nevadí im, že ovplyvňuje vnímanie farieb.

(*čerpané z prednášky Jiřího Koláčného počas veľtrhu OPTA v Brne Apr/2022)

Zatiaľ čo farebné filtre priepustnosť v určitej časti svetelného spektra iba znižujú, hranové filtre neprepustia vôbec žiadne svetlo až do určitej vlnovej dĺžky. Nemenia intenzitu svetla a nejde teda o slnečné okuliare, ale umožňujú regulovať, aké svetlo si pustíme do očí.

Typy hranových filtrov

Neexistujú jednotné, objektívne kritériá na predpísanie špeciálnych hranových filtrov. Namiesto toho je vhodné filtre si odskúšať a posúdiť zrakovú pohodu. Za týmto účelom sú k dispozícii binokulárne lorňóny na umiestnenie pred oči či filtrový klip na pripevnenie k okuliarom.

Modré špeciálne hranové filtre F 451 a F 452 sú selektívne absorbujúce a boli vyvinuté špeciálne pre pacientov s farbosleposťou na modrú.

Filtrový klip je možné použiť ako doplnok existujúcich dioptrických okuliarov, ľahko sa s nimi manipuluje a umožňujú rýchlu výmenu filtra. Ak to nie je nutné, klip je možné odklopiť nahor vďaka pružinovému mechanizmu v sedielku.

Stručný prehľad špeciálnych hranových filtrov
  • F 60: červenohnedá, 60% absorpcia pri 600 nm
  • F 80: hnedá, 80% absorpcia pri 600 nm
  • F 90: tmavo hnedá, 90% absorpcia pri 600 nm
  • F 540: jasne oranžová, 50% absorpcia pri 540 nm (filter s obmedzeným pásmom priepustnosti)
  • F 560: oranžová, 50% absorpcia pri 560 nm (filter s obmedzeným pásmom priepustnosti)
  • F 580: červená, 50% absorpcia pri 580 nm (filter s obmedzeným pásmom priepustnosti)
Zdroje:

https://www.zeiss.cz/vision-care/pro-lekare-ci-optometristy/produkty/brylove-cocky/specialni-brylove-cocky/specialni-hranove-filtry.html

https://m.bvv.cz/opta/aktuality/veletrzni-prednasky-v-plnem-proudu-co-mozna-nevite-o-barevnych-a-hranovych-filtrech/

http://www.anna-zobanova.medikus.cz/dokumenty/specialni_barevne_filtry.pdf