Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

ZMENA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU S PROGRESÍVNOU MYOPIOU

kid above book
Pri postupujúcej myopii je zmena životného štýlu neodmysliteľná a jej cieľom by malo byť minimalizovať riziko progresie a udržať oči zdravé. Je to minimum a zároveň najdôležitejšie, čo môžeme urobiť pre naše deti, a to dokonca bez toho, aby sme museli veľa investovať. Tu je niekoľko odporúčaní:
  1. Vonkajšia aktivita: Pravidelné trávenie času vonku priaznivo vplýva na zníženie rizika vzniku a progresie myopie. Snažte sa, aby deti venovali aspoň 2 hodiny denne vonku, či už pri cvičení, športovaní alebo jednoducho prechádzkach. Týždenne by to malo byť 14 hodín.
  2. Zníženie nadmerného používania elektronických zariadení: Dlhé hodiny strávené pri sledovaní obrazovky počítača môžu prispieť k vyššiemu riziku vzniku myopie a zhoršeniu existujúcej krátkozrakosti. Snažte sa deťom obmedziť čas strávený pred počítačom, telefónom, tabletom a inými elektronickými zariadeniami. Odporúča sa tiež dodržiavať pravidlo „20-20-20“ – každých 20 minút sa na 20 sekúnd pozerať aspoň na 20 stôp (6 metrov) ďaleko.
  3. Správna vzdialenosť pri čítaní: Pri čítaní kníh, učebníc alebo písaní na počítači sa uistite, že dieťa dodržiava správnu vzdialenosť od textu a má dostatočné osvetlenie, aby sa jeho oči mohli sústrediť efektívne. Deti by mali byť pri písaní za stolom vo spriamenej polohe. Pri čítaní z mobile by medzi rukou a lakťom mal byť uhol pripomínajúci písmeno L, a nie V.
  4. Správne osvetlenie pri čítaní: Osvetlenie pri čítaní by malo byť jasné, rovnomerné, čo najviac prirodzené a malo by sa podobať bielemu svetlu. Osvetlenie by navyše malo byť umiestnené za dieťaťom.
  5. Pravidelné prestávky a očné cvičenia: Pri dlhšom čítaní alebo aktivite na blízko motivujte deti na pravidelné prestávky a očné cvičenia. Napríklad sa pozrieť do diaľky, točiť oči v rôznych smeroch alebo mrkať. Tieto cvičenia pomáhajú uvoľniť a posilniť očné svaly a nazývajú sa akomodačný tréning.
  6. Vyvážená strava: Zdravá strava s bohatým obsahom vitamínov a živín je dôležitá pre zdravie očí. V jedálničku by mali byť zahrnuté potraviny bohaté na vitamíny A, C a E, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Patria sem napríklad zelené listové zeleniny, mrkva, citrusové ovocie, losos a orechy.
  7. Pravidelné očné vyšetrenia: Navštevujte s dieťatkom očného lekára pravidelne na preventívne očné vyšetrenia. Korekcia okuliarmi by mala byť postačujúca, o ďalších postupoch si pozrite náš blog.

Je dôležité uvedomiť si, že zmena životného štýlu je len jednou z mnohých komponentov manažmentu krátkozrakosti. Očný špecialista alebo oftalmológ vám môže poskytnúť individuálny plán a odporučiť ďalšie metódy, ktoré sú vhodné pre konkrétny prípad vášho dieťatka.