Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

AKO SI CHRÁNIŤ NAŠE OČI

Čo najviac vplýva na zdravie našich očí? Iste sme sa viackrát všetci zamysleli, ako môžeme svoj zrak chrániť lepšie, trvalejšie a čomu sa vyvarovať. V niečom si vieme pomôcť aj intuitívne, inde sa nám do cesty stavia sama príroda.

Predpôrodná predispozícia

Genetika sa častokrát podpisuje pod náš aktuálny zdravotný stav, vrátane zraku. Tiež to, či matka prekonala nejaké ochorenie počas tehotenstva alebo sa jej dieťatko narodilo predčasne, môžu mať vplyv na funkčnosť očí.

Životospráva

Samotná mrkva nám zrak nezlepší, no pokiaľ si budeme udržiavať správne návyky pri stravovaní, môže nám to značne pomôcť pri uchovávaní si zdravia aj našich očí. Hovoríme napríklad o omega3mastných kyselinách, vitamínoch C a E, zinku, ktoré môžu pomôcť predchádzať vekom podmienenej degenerácii makuly (centrálnej časti sietnice). Zrak môžu ovplyvniť aj niektoré ochorenia, ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak či alergie. Vtedy treba už mať stravu prispôsobenú vašej zdravotnej situácii.

Ochranné okuliare

Ak svoje oči nechránime kvalitnými slnečnými okuliarmi pred silným slnečným žiarením, môže to negatívne ovplyvniť náš zrak. UV žiarenie má vplyv aj na starnutie šošovky a môže sa spolupodieľať na vzniku sivého zákalu. Slnečné okuliare by sme mali nosiť nielen v lete, ale aj v zime, kedy sa slnečné lúče odrážajú od lesklých bielych plôch.
Ani pri práci alebo pri športe, kde nám hrozí úraz očí by sme nemali zabúdať používať ochranné okuliare.

Obrazovka

Zmena životného štýlu spôsobila, že ľudí s okuliarmi pribúda. Na svoj zrak sme náročnejší, v dnešnej počítačovej dobe si rýchlejšie uvedomíme, že naše videnie nie je stopercentné. Najmä vďaka obrazovkám stále viac pribúda ľudí s krátkozrakosťou. Tá sa zvyšuje aj u detí, ktoré sú priam fascinované televíznou obrazovkou. Vtedy treba obzvlášť dávať pozor, aby ju dieťa nesledovalo dlho a zblízka. Nielen deti, ale aj my by sme mali radšej viac času tráviť vonku, oči sa nám za to poďakujú. Ak to nejde inak, v prípade dlhodobej práce s počítačom by sme si mali aspoň robiť pravidelné prestávky, a to najmenej každé dve hodiny 20 sekúnd prežmurkávať , zapozerať sa do diaľky, či používať umelé slzy. Pomôže nám tiež pracovať pri správnom osvetlení.

Vek

Niektoré ochorenia očí sú spojené s vyšším vekom. Avšak aj rodičia by si mali všímať, či sa ich dieťa nepribližuje k televízoru, alebo si nedáva bližšie predmety k očiam.

Líčenie

Dôležité je vybrať si správnu a kvalitnú kozmetiku, všímať si dátumy expirácie. Najmä maskary môžu po čase zhustnúť a opadávajúce hrudky sa môžu dostať do oka, čím spôsobia nepríjemné pocity pálenia a svrbenia až zápal.
U žien so šošovkami sa odporúča dať si najprv kontaktnú šošovku do oka a až potom sa nalíčiť. Naopak, pred vybratím kontaktnej šošovky z oka sa najprv odlíčiť a následne vybrať kontaktnú šošovku. Nikdy by sme nemali zabúdať na každodenné správne odlíčenie, v opačnom prípade môže dôjsť okrem podráždenia pokožky aj k začervenaniu, či vzniku zápalu. Ak máte citlivé oči, prípadne  alergie,  najprv si otestujte kozmetiku na ruke.

Okuliare či šošovky?

Obe majú svoje výhody aj nevýhody, obe plnia dôležitú úlohu, a tou je úprava videnia. Okuliare môžu byť pre niekoho módnym doplnkom, môžu mať špeciálne antireflexné úpravy reagujúce na svetlo a chrániť naše oči pred UV žiarením. Ich nevýhodou je možno zahmlievanie skiel pri prechode v rôznych prostrediach a u ľudí s vyššími dioptriami môžu byť sťažujúcimi pri vykonávaní niektorých druhov športu.
Kontaktné šošovky sú priamo na rohovke, a tak aj periférne videnie je lepšie. Nezahmlievajú sa a možno s nimi vykonávať viaceré pohybové aktivity. Pri ich nosení je však nesmierne dôležitá hygiena. Dôkladné umývanie rúk pred každou aplikáciou, používanie roztokov, dodržiavanie časových intervalov výmeny. Ľudia so suchým okom môžu mať navyše problémy pri nosení kontaktných šošoviek.

Operácia

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj astigmatizmus sa dajú riešiť pomocou laserovej operácie. Dôležité je dôkladné oftalmologické vyšetrenie v Laserovom centre. U niektorých dioptrických vád môže ísť o trvalé riešenie, ale najmä mínusové dioptrie sa môžu zhoršiť. V súčasnosti väčšina laserových centier poskytuje doživotnú záruku. 

Stav našich očí a nášho zraku si nevyberáme, ale môžeme mu značne pomôcť dodržiavaním jednoduchých zdravých zásad – chrániť ich pred silným slnkom, nevystavovať neustálemu žiareniu z obrazovky či nechodiť spať s makeupom. Ak cítime, že s naším zrakom nie je čokoľvek v poriadku, je na mieste návšteva očného lekára či optiky, kde vedia poradiť a odporučiť ďalšie kroky.