Loading...
  • Líščie údolie 57, Poliklinika Karlova Ves, Bratislava
  • Pondelok - Štvrtok 9,00 - 17,00    l    Piatok 9,00 - 16,00

AKO VKLADAŤ A VYBERAŤ KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY – NÁVOD A TIPY

Nasadzovanie kontaktných šošoviekAký pocit vo vás vyvoláva pohľad na túto fotku? Ak ste s kontaktnými šošovkami dlhodobý kamarát, pravdepodobne nič zvláštne nepociťujete. Ak ste si ich ešte nenasadzovali, možno uvažujete, ako dokážeme oko udržať otvorené pri nasadzovaní a či to nie je nepríjemné.

Áno, reflexívne oči zatvárame, ak sa k nášmu oku blíži na dotyk akýkoľvek predmet. So šošovkami je to však jednoduchšie, ako sa zdá a rýchle zabehnutie si vyžaduje len menšiu prax. My vám radi pomôžeme, aby ste nasadzovanie kontaktných šošoviek hravo zvládli!

PREČO BY SOM TO MAL SKÚSIŤ?
Man photo created by freepik – www.freepik.com

Prečo by ste v prvom rade mali vôbec chcieť kontaktné šošovky vyskúšať? Napríklad kvôli bezstarostnejšiemu športovaniu a tancovaniu – šošovky vám nikdy nespadnú. A čo tak zarosené okuliare pri vstupe do teplých interiérov v zime? Šošovky sa vám nezarosia a pri ich nosení si môžete vybrať aj také slnečné okuliare, ktorí nemajú dioptrie či sledovať 3D filmy! Veľa ľudí sa vďaka šošovkám cíti slobodnejšie. 

ÚPLNE PRVÝ KROK

Skôr, ako si prvýkrát vyskúšate nasadzovanie kontaktných šošoviek, zájdite si na odborné očné vyšetrenie. Aj u nás radi vyšetríme váš zrak a pomôžeme vám vybrať kontaktné šošovky, ktoré budú najlepšie vyhovovať vašej zrakovej chybe či životnému štýlu. Zároveň vám poradíme, ako sa o šošovky starať a správne ich aplikovať.

PRÍPRAVA

Keď už máte za sebou vyšetrenie a v rukách krabičku s kontaktnými šošovkami, pustíme sa do toho. Začneme na samom začiatku. Pretože ani prípravu na používanie kontaktných šošoviek netreba podceniť. Nie je to nič náročné, ale pomôže vám to predísť menším nepríjemnostiam.

  • Ak ste žena, prvý krok je, že si šošovky budete nasadzovať vždy pred aplikáciou make-upu či pleťových krémov. 
  • Pamätajte, že so šošovkami, ktoré nosíte, je potrebné vždy manipulovať len s čistými rukami – teda starostlivo umytými mydlom, opláchnutými a osušenými čistým uterákom. Vyhýbajte sa papierovým utierkam, tie zanechávajú malé chĺpky. Potom je určite vhodnejšia napríklad detská bavlnená plienka.
  • female-pulling-out-contact-lenses-from-box
    Box photo created by freepik – www.freepik.com

    Pracujte nad čistým rovným povrchom, kde prípadne skĺznuté šošovky ľahšie nájdete, ideálna je čistá biela papierová utierka.

  • Opatrne odtrhnite ochrannú fóliu a šošovky vyberte buď bruškami prstov, alebo si ich spolu s roztokom vylejte do dlane. Nikdy tak však nerobte nechtami, pinzetami, a pod.
  • Šošovky neoplachujte vodou, ale len odporúčanými roztokmi.

Veľmi významná je aj jednoduchá rada – nikdy nepoužívajte kontaktné šošovky z už otvorených alebo poškodených blistrov.

NASADZOVANIE KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK
  1. Umývanie rúk

Mať čisté ruky je pri nasadzovaní šošoviek úplne prvá zasada. Vyhnete sa tým nielen zaneseniu prachu, baktérií či nečistôt, ale akémukoľvek dráždeniu očí. Ideálne je používanie  obyčajného neparfumovaného mydla.

  1. Poradie šošoviek

Kontaktné šošovky sú dizajnované na konkrétne oko a pri korekcii nerovnomerného videnia upravujú každé oko individuálne podľa potrieb. Preto treba byť opatrný, aby nedošlo k ich zámene. Ľahkou pomôckou, ktorú odporúčame aj našim klientom, je osvojenie si pravidla, že začínam šošovkou podľa dominantnej ruky – pravák pravou a ľavák ľavou šošovkou. Tento malý trik vám môže pomôcť zautomatizovať si nasadzovanie a odbúrať strach zo zámeny.

  1. Correct Curvature of Contact Lenses
    Poster vector created by macrovector – www.freepik.com

    Nasadzovanie šošovky

Po tom, ako otvoríte obal a zameriate sa na šošovku podľa dominantnej ruky, položte ju jemne na ukazovák, buď priamo z nádobky, alebo z dlane, do ktorej ste ju vyliali aj s roztokom z nádobky. Pokiaľ je správne zakrivená smerom nahor a pripomína misku, podržte si viečko prostredníkom rovnakej ruky alebo druhou rukou. Jemne ju nasaďte do stredu oka a zažmurkajte. Šošovka sa prirodzene vycentruje, čo môžete skontrolovať v zrkadle. 

Ak máte po nasadení šošovky nepohodlný pocit, pravdepodobne na nej zostala nejaká nečistota. Pozrite sa priamo dopredu a bruškom prsta šošovku ľahko posuňte po oku smerom k vnútornému kútiku a späť.Týmto pohybom sa väčšinou vyplavia všetky drobné čiastočky. V prípade ak nepríjemný pocit pretrváva, šošovku vyberte a opláchnite ju viacúčelovým roztokom a nasaďte znovu. Pokiaľ sa stále cítite nepríjemne, tak šošovku vyberte a navštívte svojho kontaktológa.

Tipy: 

  1. Pred otvorením blistra s ním zatrepte, aby sa šošovka odlepila od steny.
  2. Lakte si môžete oprieť o pevnú podložku, aby sa vám netriasli. 
  3. Pri nasadzovaní sa môžete pozerať priamo do zrkadla, ale pokojne aj odvrátiť zrak a pozerať smerom hore. 
  4. Pre lepší komfort často žmurkajte alebo použite zčasu načas očné kvapky, aby ste udržali šošovky vlhké. A to najmä rpi sledovaní obrazoviek. 
VYBERANIE KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK

Užili ste si deň bez okuliarov a s ostrým zrakom. Chystáte sa na spánok a je na čase kontaktné šošovky vybrať:

  1. Najprv si opäť dôkladne umyte a osušte ruky.
  2. Prostredníkom si stiahnite dolné viečko tak, ako pri nasadzovaní.
  3. Bruškom ukazováka rovnakej ruky si posuňte šošovku smerom do spodného viečka. Spolu s palcom ju jemne uchopte a vyberte z oka.

Pokiaľ je šošovka prehnutá a zlepená, nepokúšajte sa ju roztvoriť násilím, pretože by sa mohla roztrhnúť. Prepláchnite ju viacúčelovým roztokom, čím sa šošovka zvlhčí a za chvíľu sa sama roztvorí. 

Lepšiu predstavu vám možno pomôže vytvoriť pár videí. Už teraz môžeme tvrdiť, že skôr, ako si to uvedomíte, bude to pre vás automatická záležitosť na niekoľko sekúnd.

PÁR BEŽNÝCH OTÁZOK začínajúcich nositeľov kontaktných šošoviek

Q: Koľko času budem potrebovať na odborné vyšetrenie? 

Očné vyšetrenie súvisiace s kontaktnými šošovkami trvá v priemere 30 až 60 minút. Pri objednávaní sa pokojne opýtajte, koľko času si máte vyhradiť a lepšie si tak naplánovali deň. 

Q: Čo robiť, ak sa mi kontaktná šošovka dostane do zadnej časti oka? 

Môžeme vás upokojiť, takáto situácia je fyzicky nemožná. Spojivková blana, ktorá pokrýva bielu časť oka, totiž poľahky zabraňuje šošovke dostať do iných častí oka ako tam, kam patrí.

Q: Čo ak sa kontaktná šošovka nedá vybrať von?

Môže sa vám zdať, že by sa šošovka “prilepila” na oko, avšak toto je len domnienka. Šošovky sú navrhované tak, aby ľahko na oko vkĺzli, zostali na ňom a tiež ľahko vykĺzli.

Q: Môžu mi kontaktné šošovky z očí vypadnúť? 

Šošovky sa na oči nenalepia, ale priľnú spoľahlivo. Je teda veľmi nepravdepodobné, že by taká situácia nastala. Určite nie v prípade súčasných mäkkých kontaktných šošoviek. 

Q: Nebude nosenie kontaktných šošoviek nepohodlné?

V súčasnosti sú materiály mäkkých kontaktných šošoviek naozaj špičkové a môžete tešiť na dlhotrvajúce pohodlie. Už existujú dokonca typy, ktoré môžete mať nasadené aj cez noc.

Q: Môžem so šošovkami športovať?

Kontaktné šošovky sú pri mnohých športoch priam ideálne. V porovnaní s okuliarmi vám nespadnú, nerozbijú sa a nemusíte byť ostražitý, aby sa im čokoľvek stalo.

Q: Budem so šošovkami vidieť rovnako dobre, ako s okuliarmi?

Frame photo created by freepik - www.freepik.com
Frame photo created by freepik – www.freepik.com

Kontaktné šošovky prinášajú vďaka pokrývaniu konkrétnej plochy oka dokonca lepšie periférne videnie. Prinášajú aj iné benefity, ako väčšiu slobodu pri obľúbených aktivitách a v neposlednom rade aj väčšie sebavedomie.

Q: Nebudú sa mi oči so šošovkami vysušovať?

Na začiatku používania šošoviek môžete mať pocit podráždených oči, je to celkom bežné, pretože sa vaše oči šošovkám ešte len prispôsobujú. Netrvá to však dlho a ľahko to vyriešia zvlhčujúce  očné kvapky.

Q: Nepreplatím na kontaktných šošovkách? 

Na trhu je dnes k dispozícii široká škála možností a vybrať si môžete nielen podľa svojho životného štýlu, ale aj rozpočtu.

Q: Čo znamená, keď majú moje šošovky negatívnu hodnotu?

Hodnota kontaktných šošoviek zodpovedá tomu, o aký typ korekcie ide. V prípade negatívnej riešia šošovky krátkozrakosť:

  1. Myopioa/krátkozrakosť = bez korekcie vidím dobre na blízko, ale zle na diaľku = šošovky majú mínusovú hodnotu.
  2. Hypermetropioa/ďalekozrakosť = obvykle vidím dobre na diaľku, ale horšie na blízko = šošovky majú plusovú hodnotu.
  3. Astigmatizmus = videnie je rozmazané alebo narušené na všetky vzdialenosti = šošovky sú s cylindrom, označujeme ich ako torické.
  4. Presbyopia = už nevidím tak dobre na blízko, i keď mi to predtým nerobilo problémy = šošovky sú ideálne multifokálne a ich dioptrická hodnota je špeciálne prispôsobená na videnie tak do diaľky, ako aj na blízko.*
Nakoniec vám prinášame RÝCHLY NÁVOD V SKRATKE ako zhrnutie:
  • OČISTI SI RUKY   Nezabudnite na to, že “čistota – pol života” a pri očiach obzvlášť!
  • AKÁ ŠOŠOVKA, TAKÁ RUKA   Aby ste šošovky nezamenili, vždy začnite rovnakou kontaktnou šošovkou – keď ste pravák, tak pravou, keď ste ľavák, ľavou.
  • UMIESTNI ŠOŠOVKU NA BRUŠKO  Umiestnite šošovku na bruško ukazováka a presvedčte sa, či je čistá a nepoškodená. Používajte výhradne brušká prstov, aby ste nechtami šošovku neporušili.
  • SLEDUJ VLASTNOSTI ŠOŠOVKY  Presvedčte sa, či nie je prevrátená na ruby, mala by vyzerať ako miska s okrajom dohora, nie von. Ak je šošovka príliš vlhká, preneste ju niekoľkokrát z jedneho prsta na druh, čím odstránite prebytočnú vlhkosť.
  • nasadzovanie kontaktných šošoviekPROSTREDNÍKOM STIAHNI VIEČKO  Prostredníkom rovnakej ruky si stiahnite dolné viečko. Ak je vám to komfortnejšie, prstami druhej ruky si môžete pridržať horné viečko.
  • NEŽMURKAJ 🙂  Skloňte hlavu, ale pozrite sa hore a pred seba. Keď sa pozeráte do zrkadla a sledujete šošovku pri nasadzovaní, ľahko udržíte oko otvorené a bez žmurkania.
  • POLOŽ ŠOŠOVKU NA OKO  Pomalým pohybom šošovku položte na oko a začujete jemné zapraskanie, kedy vzduch spod šošovky vyjde von. Jemne odtiahnite ukazovák, akonáhle sa šošovka dotkne celým okrajom oka, začne sa sama centrovať.
  • POMALY ZATVOR OČI   Pokiaľ to urobíte príliš prudko a šošovka nie je usadená, môže ju pohyb viečok vytlačiť z oka.
  • ŠOŠOVKA JE NA SVOJOM MIESTE  Zažmurkajte si, otvorte oči a presvedčte sa, že šošovka je správne umiestnená na oku. Ak šošovka nie je presne vycentrovaná alebo je pod ňou vzduch, zavrite oko a jemne ju pretrite prstom cez horné viečko.
  • OPAKUJ S DRUHÝM OKOM  Rovnakým spôsobom si nasaďte šošovku na druhé oko.

Veríme, že teraz sa už neviete dočkať, kedy nasadzovanie vyskúšate a zažijete nový zážitok ostrého videnia bez okuliarov 🙂 Ako pracovníci v najstaršom šošovkovom centre na Slovensku vám stále radi pomôžeme priamo v našej ambulancii alebo aj cez telefón

* inšpirované webom https://mojeprvesosovky.sk/druhy-krok-adaptacni-obdobi/